Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Ar-Ge, Kalite ve Verimliliği Destekleyen Yeni Mekanizmalar Geliştirilmeli''

Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, dünya ekonomisinde yaşanan tüm sıkıntı ve belirsizliklere rağmen Türkiye'de sanayi üretiminin Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.7 artmasının olumlu bir gelişme olduğu değerlendirmesinde bulundu.

yapi.com.tr / AA
''Ar-Ge, Kalite ve Verimliliği Destekleyen Yeni Mekanizmalar Geliştirilmeli''

Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ''Sanayi üretiminde 19 aydır kesintisiz yaşanan büyümenin sürdürülebilir olması için Ar-Ge, kalite ve verimliliği destekleyen yeni mekanizmalar geliştirilmeli'' dedi.

Büyükhelvacıgil, bugün başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere dünyanın hemen her yerinde ekonomik bir darboğaz yaşandığını, ancak Türkiye'nin başta müteşebbis gücü ve yüksek büyüme potansiyeli olmak üzere bu durumu fırsata çevirecek pek çok avantajı olduğunu söyledi.

Türkiye'de cari açık hariç, büyüme ve sanayi üretimi, işsizlik gibi tüm rakamların olumlu yönde seyrettiğini kaydeden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:

''Keşfetmek yeni bir ülke görmek değil, dünyaya yeni bir gözle bakmaktır. Bu yüzden hem siyasi iradenin hem de sanayici ve işadamlarımızın dünyadaki yeni fırsatlara yeni bir gözle bakması gerekmektedir. Türk sanayisinin büyümesi için son zamanlarda önemli düzenlemeler yapılıyor. Ancak Türk sanayisinin ihtiyacı sadece üretmek değil, daha nitelikli, Ar-Ge'ye dayalı, yüksek katma değerli üretim yapmak bizim için çok önemli. Bunu yapabilmek için de köklü reformlara ihtiyacımız var.''

''Dünyada en büyük güç 'nitelikli üretim'dir'' ifadelerini kullanan Büyükhelvacıgil, ''Bir ülke ürettiği kadar güçlüdür. Bu yüzden yerli sanayi daha fazla desteklenmeli. Zira, sanayicilerimiz desteklendiği zaman neler yapabileceklerini, bu yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 11'lik büyüme rakamıyla tüm dünyaya göstermişlerdir'' diye konuştu.

Büyükhelvacıgil, ayrıca yüksek büyüme sürecini devam ettirebilmek için Yunanistan'da başlayan ve AB'nin tamamına yansıyan olumsuz dalganın Türkiye'ye etkisini kıracak, tüketicinin, yatırımcının ve sanayicinin güvenini artırıcı düzenlemelere devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ar-ge-kalite-ve-verimliligi-destekleyen-yeni-mekanizmalar-gelistirilmeli_88676.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!