Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1 Haftada 800 Konut Satıldı

1 Şubat’ta başlayan 20 yıl vadeli konut seferberliği kampanyası gayrimenkul piyasasına hareket getirdi. Emlak Konut GYO projelerinde 1 haftada 800 konut satılarak, 700 milyon liralık ciro yapıldı.

yapi.com.tr
1 Haftada 800 Konut Satıldı

Emlak Konut GYO’nun gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek için başlattığı 20 yıl vadeli konut seferberliği sektörü canlandırmaya başladı. Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre, 1 Şubat’ta başlayan kampanyaya Emlak Konut GYO, 30 projede 15 bin bağımsız bölümle katılırken, GYODER üyesi 35 firma ise 84 projede 17 bin konutla dahil oldu. Böylece kampanyaya giren proje sayısı 114’ü, konut sayısı ise 32 bini buldu. 31 Mart’a kadar devam edecek olan ikinci konut seferberliği alıcıları satış ofislerine çekmeye başlarken, Emlak Konut’un bir haftada sattığı konut sayısı 800 adete, ciro miktarı ise 700 milyon liraya çıktı.

En fazla 120 ay vade tercih ediliyor

Firmaların genel olarak projelerindeki konutların yüzde 20’sini dahil ettiği kampanya 2 ay boyunca devam edecek. Kampanyada alıcılar ilk etapta yüzde 5’lik peşinat ödemesi yaparken, kalan yüzde 15’lik peşinatı ise 12 ay içinde yapabiliyor. Bu kapsamda Emlak Konut'tan ev satın alacaklar kalan tutar için 20 yıl vadede yüzde 0,79 faiz, 15 yıl vadede 0.74, 10 yıl vadede 0,45 faiz ödeyecek. 60 ay vade seçeneğini değerlendirenler ise faiz ödemeyecek. Yeni başlayan, devam eden ve bitmiş projelerin satışta olduğu kampanyada en çok tercih edilen vadenin ise 120 ay olduğu belirtiliyor.

GYODER 2 milyarlık ciro bekliyor

GYODER Başkanı Aziz Torun, kampanya ile birlikte başlayan 20 yılın insanları satış ofislerine çektiğini belirterek, kampanya ile birlikte gelenlerin sayısının 4 kat arttığını söyledi. Kampanyanın hem soğuk havalar nedeniyle ertelenmiş talebi hem de 20 yıl ile yeni bir talep alanı oluşturduğunu kaydeden Torun, eskiden satış ofisine 5 kişi gelirken şimdilerde ise bu oranın ise 20 kişiye çıktığını anlattı. Torun, “Kampanya için firmalar sınırlı sayıda daire ayırdı. Alıcılar kendileri için hangi model uygunsa onu tercih etmeli. Çünkü nisan gibi yükselen maliyetlerden dolayı fiyatlar artacak. Onun için bu dönemde alan karlı çıkacak. Dolayısıyla marttan sonra fiyat düşer beklentisi içinde olanlar yanılacak” dedi. GYODER olarak kampanya sonunda yüzde 5 ila 10 arasında bir satış beklediklerini bunun da 850 ila 1700 arasında konuta denk geldiğini belirten Torun, satışlardan beklenen cironun ise 1.5 ila 2 milyar lira arasında olacağını açıkladı.

Müteahhidin parası 3 yıl bankada bekleyecek

KONUTDER’inde GYODER çatısı altında katıldığı kampanya hakkında değerlendirme yapan KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 20 yıllık vadeli kampanyanın satış ofislerinde ciddi bir yoğunluk oluşturduğunu ve böylece son haftaların en yüksek satış rakamlarına ulaştıklarını belirtti. Bankaların kampanyada kendilerine faiz indirimi yapmadığını faiz yükünü kendilerinin finanse ettiğini söyleyen Çelik şu bilgiyi verdi: “Banka krediyi kullandırıp gelen ödemeleri ise hesabımıza faizsiz koyacak. 3 yıl sonunda ise paraya gelen faizi bize vermeyip, müşterinin kredi faizinden düşürüyor. Dolayısıyla bankalar yerine biz elimizi taşın altına koyuyoruz” dedi. Bu durumun firmalar için sıkıntı yaratmayacağını, sadece bu projelerden kar etmeyeceğini kaydeden Çelik, “Firmalar satış yapınca parası 3 yıl boyunca bloke şekilde kalacak. Ancak firma bu parayı teminat gösterip bankadan kredi kullanabilecek. Böylece nakit ihtiyacını karşılayacak. Yani firmalar açısından karlılığı götürmesinin dışında bir zorluğu yok” yorumunu yaptı.

Kampanyada bankaya dikkat edilmeli

GYODER Başkanı Aziz Torun, 20 yıllık kampanyada konut alacakları olası dolandırıcılık olaylarına karşı uyardı. 10 yıllık, 20 yıllık vadeyle konut satacak firmanın bir bankayla anlaşıp konut kredisi verip vermediğinin araştırılması gerektiğini belirten Torun, “Bazı şirketler banka kredisi kullanmadan kendi finansman kaynaklarıyla satmak isteyebilir. Belki şirket 60 ay vade yapabilir. Ancak bir bankanın destek vermediği bir projede firmanın kendi imkanlarıyla 120 ve 240 ay vadeli konut satışı yapmasının ekonomik bir izahı yok. Eğer bir banka projeye kredi veriyorsa o projenin zamanında biteceğini taahhüt eder” dedi.

9 banka kampanyada

Kampanya 9 banka destek vermiş durumda. Bu bankalar Albaraka, Garanti Bankası, Halkbank, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası olarak bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-haftada-800-konut-satildi_155916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!