Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1 Kent, 30 Ressam ve Çoğul Medeniyet

Hayata, insana ve dünyaya bakmanın, yorumlamanın ve eleştirmenin bir aracı olarak resim sanatı, bu kez Mezopotamya’nın kale kentinden, Mardin’den işe koyuluyor. 1. Mardin Uluslararası Resim Sempoyumu, 1 Mart’ta yerli ve yabancı 30 ressamın katılımı ile başlıyor.

Radikal İKİ
1 Kent, 30 Ressam ve Çoğul Medeniyet

Hayata, insana ve dünyaya bakmanın, yorumlamanın ve eleştirmenin bir aracı olarak resim sanatı, bu kez Mezopotamya’nın kale kentinden, Mardin’den işe koyuluyor. 1. Mardin Uluslararası Resim Sempoyumu, 1 Mart’ta yerli ve yabancı 30 ressamın katılımı ile başlıyor. Ressamlar bir ay boyunca başta plastik sanatlar olmak üzere, medeniyetler, kültürler ve kentler üzerine kafa yoracak, fırça sallayacaklar.

Son yıllarda adı, geleneksel taş mimarisi ve ağa-aşiret kıskacındaki imkansız aşk dizileri ile iyice tanınır olan kent, sanatsal-akademik çalışmaların yoğunlaşması ile entelektüel üretimlere de adres olma yolunda. Kadim mirasının büyük etkileri ile adeta bir “masal kent” olarak popüler kültürün ilgisine mazhar olan Mardin, daha önce benzerine pek rastlamadığımız bu gibi etkinlikle kültürel sermayesine yeni halkalar eklemeyi hedefliyor.

Geleneksel el sanatları, taş mimarisi ve farklı kültürlerin yarattığı otantizmin kent üzerinde oluşturduğu soslu egzotik kimlik, modern estetiğin açısından irdelenmeye ve yorumlanmaya çalışılacak. Yeni nesil iletişim teknolojilerinin küçülttüğü günümüz dünyasında içinden gürül gürül yaşamın aktığı modern bir kentin sadece geleneksel ve tarihsel kimliğine hapsedilmesi veya sadece turistik öğelerle anılır olması, tartışılacak konuların başında geliyor. Mardin’in kültürel ve tarihsel kimliğini oluşturan öğelerin korunup geliştirilmesi ne kadar hayati ise, kentin dünyayla eşzamanlı kuracağı felsefi, estetik ve zihinsel bağlar da o derece önemli. Bu düşünceden hareketle kentin sadece turistik ilgilere değil, akademik çalışmalara da kapı aralaması gerektiği, sempozyum düzenleyicileri açısından en önemli amaç olarak kabul ediliyor.

Siyaset sahnesinde, çoğunlukla doğu-batı eksenli dinsel farklılıkların yaratmış olduğu bölünme, çatışma ve ötekileştirme politikalarını giderme, ortadan kaldırma ve bu farklılıkları uzlaştırmaya dayandırılan medeniyetler buluşması temennisi, sempozyumun temel savı olarak kabul ediliyor. Bu savın, medeniyet denilen mefhumu tanımlama adına ne kadar yeterli olduğu uzun ve titiz tartışmaların konusuysa da, Mardin için önemi es geçilemez. Çünkü tarihten devraldığı çoğul medeniyetleri bugüne kadar taşıyabilmiş olmak, kentin kimliğini oluşturan en önemli bileşen olarak kabul edilebilir. Dolayısıyla sempozyum süresince sanatçıların üretecekleri ve sonradan sergileyecekleri çalışmaların bu savın ışığı altında önemli şeyler söyleyeceği kuşkusuz.

Küratörler de Mardinli

Bir ay boyunca sürecek sempozyumun bölgede estetik ve entelektüel alanda önemli bir çekim alanı oluşturması bekleniyor. Sanatçılar, bu dönem boyunca, bölgenin çeşitli yerlerine geziler yapma, kenti çevreleyen kültürel-tarihsel unsurları görüp yaşama ve farklı medeniyetlerden kalma yerleşimleri tanıma şansını bulacaklar.

Mardin’in yeni sanat mekânlarından biri olan Sabancı Kent Müzesi’nde yapılacak olan 1. Uluslararası Resim Sempozyumu, 1-31 Mart tarihleri arasında bütün Mardin’e yeni bir heyecan getirecek. Sempozyum, kaotik bir heyuladan geçen dünyanın sorunlarına karşı sanatsal duyarlılığın çeperini genişletmeye, sorunlar etrafında karşılıklı düşünme yollarını aramaya ve izleyicilerini de bu sorular etrafında beraberce soru sormaya davet ediyor.

Küratörlüğünü Mardinli ressamlar Şerif Kino, Abdurahman Yalçınkaya (Abdo) ve Fahrettin Kuzu’nun yaptığı sempozyuma Mardin Valiliği ve GAP İdaresi gibi kurumlar da destek veriyor. Katılımcı sanatçıların listesi ise şöyle:

Hans Olof Abrahamson, Zeliha Akçaoğlu, Mehmet Alagöz, H. Müjde Ayan, Ramiz Aydın, Hasan Erdemir, Halim Çeliker, E. Yıldız Doyran, Devrim Erbil, Basri Erdem, Seyyit Bozdoğan, Viktoria Grinvich, Siegfried Heim, Lars Erik Holm, Melik İskender, Anders Karlsson, Mehmet Kavukçu, Anatoly Kravtcenko, Lionel, Dimitri Novak, Bahattin Odabaşı, Mehmet Özer, Bünyamin Özgültekin, Veli Sapaz, Wolfang Schmidt, Süleyman Tekcan, Nedret Yaşar, Vural Yıldırım, Kent Olof Wahlbeck ve Şenol Yoruzlu.

Sempozyum süresince paneller, söyleşiler ve atölyeler düzenlenirken, sanatçıların bu sürede üretecekleri eserler ise 31 Mart’ta yine aynı mekânda yapılacak bir sergi ile izleyiciyle buluşacak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-kent-30-ressam-ve-cogul-medeniyet_77171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!