Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Dünyanın İlk Güneş Kulesi

1 Kilometrelik Kule

Avustralya'da kırsal alanların elektrik ihtiyacını karşılamak için 1000 metre yükseklikte bir güneş kulesi inşa edilecek. Bina, dünyanın en yük

Hürriyet
1 Kilometrelik Kule

b>Avustralya'da kırsal alanların elektrik ihtiyacını karşılamak için 1000 metre yükseklikte bir güneş kulesi inşa edilecek. Bina, dünyanın en yüksek binası özelliğine sahip olacak. Avustralya'nın kırsal alanlarına elektrik götürecek dünyanın en yüksek binasının projesi hazırlandı.

Uzmanların ticari olarak uygunluğunu onaylaması üzerine projenin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaşıldı. Bir güneş enerjisi santralının ortasından yükselecek olan kulenin yüksekliği 1000 metre olacak.

100 km'den görülecek

Avustralya'nın Victoria ile New South Wales kentleri sınırındaki, meyveciliğiyle ünlü Mildura kasabasında kurulacak kule, 100 kilometre uzaktan görülebilecek. Kulenin tabanında 7.2 kilometre çapında bir güneş serası yer alacak ve havayı 30 dereceye kadar ısıtacak. Burada saatte 50 kilometre hızla yukarı doğru akım oluşturulacak, bu akım 32 türbinin dönüşünü sağlayacak.

200 bin eve elektrik

Geceleri ise sıcak su dolu tüpler enerji üretimini kesintisiz devam ettirecek. Santral, inşası sırasında tüketilecek elektrik miktarını 2 buçuk yılda üretebilecek. Santralın 200 bin eve yetecek kadar elektrik üretmesi bekleniyor. Şu anda dünyanın en yüksek binası 550 metrelik Toronto Haberleşme Kulesi.

Elektrik üretimi kulenin gelirlerinin sadece yüzde 65'ini oluşturacak. Kalan gelirler, turistlerden, çiftçilerden ve nakil için kuleyi kullanacak olan haberleşme şirketlerinden elde edilecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/1-kilometrelik-kule_8931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!