Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

1 Milyar Euro’yla 7 AVM Açacaklar

Hollandalı alışveriş merkezi (AVM) yatırımcısı Multi Corporation, Türkiye’de 2012 yılına kadar 1 milyar euro yatırımla 7 şehirde 7 AVM daha açacağını açıkladı. Forum markasıyla 8’i faal ve 2’si inşaat halinde 10 alışveriş merkezi bulunan Multi Corporation’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hans van Veggel, Aksaray, Aydın ve Kayseri illerindeki 4 adet

Milliyet Gazetesi
1 Milyar Euro’yla 7 AVM Açacaklar

Hollandalı alışveriş merkezi (AVM) yatırımcısı Multi Corporation, Türkiye’de 2012 yılına kadar 1 milyar euro yatırımla 7 şehirde 7 AVM daha açacağını açıkladı. Forum markasıyla 8’i faal ve 2’si inşaat halinde 10 alışveriş merkezi bulunan Multi Corporation’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hans van Veggel, Aksaray, Aydın ve Kayseri illerindeki 4 adet araziye de otel ve konut yapmak istediklerini söyledi. Son 4 yılda Türkiye’ye 2.1 milyar euro yatırım yaptıklarını anlatan Veggel, “Bakırköy’deki Marmara Forum ve Forum Kayseri’nin yapımı sürüyor. Çanakkale, Elazığ, Çorum, Gaziantep, Antalya, Adana ve Diyarbakır’da yine Forum markamızla 2012’ye kadar AVM’leri açacağız” dedi.

Türk markaları Avrupa’ya

Multi yatırımları içinde Türkiye’nin payının yüzde 35 olduğunu dile getiren Veggel, Corio ile de yurtdışı yatırımları için 1.3 milyar euro’luk anlaşma imzaladıklarını hatırlatarak, “Şu an hali hazırda Türkiye için bir plan olmasa da fırsatları değerlendiriyoruz. Onlar da Türkiye’den memnun” şeklinde konuştu.

Multi Türkiye’nin yeni CEO’su Hulusi Belgü ise yapmış oldukları AVM’lerde yabancı markaları Türkiye’ye getirmeye devam edeceklerini ve Türk markalarını da Avrupa’ya açmaya çalışacaklarını anlattı. Belgü, “Colins ve Mavi gibi markalar Avrupa’da öncü. Türk markaları daha çok Türki cumhuriyetleri ve Ortadoğu’yu tercih ediyor. Onları da Avrupa’ya taşımak arzusundayız” dedi.

Multi Corporation ve inşaat alanında faliyet gösteren Turkmall, Nisan 2010’da yollarını ayırmıştı. Şirketin CEO’su Levent Eyüboğlu, Turkmall ile yoluna devam ederken, MultiTurkmall ise adını ve logosunu Multi Development Türkiye olarak değiştirdi.

14 ülkede faaliyet gösteriyor

Multi, 14 ülkede 40’ı AVM 192 projeye sahip
Varlıkları: 12.4 milyar euro
Bünyesindeki perakendeci sayısı: 10 bin 800

Türkiye’de 238 AVM bulunuyor

Sektör, 2010 yılına 238 AVM, 5.7 milyon metrekare kiralanabilir alanla girdi. Yıl sonuna kadar açılması planlanan 32 AVM ile kiralanabilir alan 6.7 milyon metrekareye ulaşacak. AVM’lerin toplam cirosu 2009’da 21 milyar lira oldu. Bu yılki cironun 25 milyar lira olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 2009’u 1 milyar ziyaretçi ile kapatan AVM’lerde yeni hedef 1.1 milyarı yakalamak.

Halka açılacak

Multi Development Türkiye Varlık Yönetimi CEO’su Cem Bodur, gayrimenkul yatırım ortaklığını (GYO) 2012 yılına kadar olgunlaştırıp halka açacaklarını söyledi. En büyük GYO fonu olarak halka arz olmayı hedeflediklerini belirten Bodur, “Halka arzın fiyatı 1.3 milyar euro’nun üzerinde olur diye tahmin ediyoruz. 2008’de GYO’ya dönüşmek için kurulan fonun yüzde 25’i 250 milyon euro’ya Kanadalı bir emeklilik fonuna satıldı. Büyük ortak Multi. Ama zaman içinde ortaklar artarsa Multi adından vazgeçeriz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-milyar-euroyla-7-avm-acacaklar_79999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!