Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1 Saatlik Yol 5 Dakikaya İniyor

İstanbul’da işkenceye dönen trafiğe çözüm için başlatılan "7 tepe 7 tünel" projesinin Kağıthane-Dolmabahçe ayağı tamamlandı. Yıl sonunda açılacak 4 bin metrelik tünelle Dolmabahçe’den Kağıthane’ye 5 dakikaya gidilebilecek.

Vatan Gazetesi
2 1 Saatlik Yol 5 Dakikaya İniyor

İstanbul’da işkenceye dönen trafiğe çözüm için başlatılan "7 tepe 7 tünel" projesinin Kağıthane-Dolmabahçe ayağı tamamlandı. Yıl sonunda açılacak 4 bin metrelik tünelle Dolmabahçe’den Kağıthane’ye 5 dakikada gidilebilecek. Bu kapsamda başlatılan 7 tepe 7 tünel projesinin ilk adımı olan Kağıthane-Dolmabahçe Tüneli’nde sona gelindi. 4 bin metre uzunluğundaki tünel bul yıl sonunda hizmete giriyor. Sırada diğer tüneller var... Proje Müşavir Müdürü Yüksek İnşaat Mühendisi Hamdi Türedi, tünelin Kağıthane-Piyalepaşa ve Bomonti-Dolmabahçe olmak üzere iki kısımdan oluştuğunu belirtti. Bu tünelin açılmasıyla trafikte büyük bir rahatlama yaşanacağını anlatan Türedi şöyle konuştu: "İstanbul’da yapılacak olan diğer tüneller raylı sistemlere ya da deniz ulaşımına entegre edilecek. Bu yolu, trafiğin yoğun olduğu saatlerde 1-1.5 saate gidilirken, tünelin açılmasıyla saatte 70 km hızla giden bir araç 5 dakikada alabilecek." İstanbul’da artık mevcut yolların genişletilmesiyle trafik sorununun çözülemeyeceğinin altını çizen Türeli, "Tünel yollar şart. Çünkü mevcut yollar artık bu yükü kaldıramıyor. Bazı yolları genişletmeye çalıştığımızda istimlak bedellerinin yanı sıra tarihi doku sorunu karşımıza çıkıyor. Bu projelerin 50 yıl önce yapılması gerekirdi" diye konuştu.

33 tünel yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü tarafından çalışmalarını sürdürülen 33 tünel yolun toplam uzunluğu 142.4 kilometreye ulaşacak. Yapımı devam eden ve ihale aşamasında olan karayolu tünellerinin toplam maliyeti ise 1 milyar dolar olarak belirlendi.

Bin kişi 2.5 yıl çalıştı

Kağıthane-Dolmabahçe tünelinde yollar altı şeritli olarak inşa edildi. Yerin yaklaşık 60 metre altından gidiyor. 2.5 senedir bin kişilik bir ekibin çalışmasıyla bitirildi. Tünel tamamen bilgisayar sistemi ve kameralar ile kontrol edilecek. 134 farklı senaryo ve çözüm üretildi. Her 250 metrede bir acil çıkış yolları bulunuyor. Tamamen Avrupa ve ABD normlarına uygun olarak inşa edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/1-saatlik-yol-5-dakikaya-iniyor_64762.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • İstanbullunun İstanbul için yapılan güzel şeylerden haberi yok! Benim anketime göre tünelleri bilen % 5 bile yok. Tanıtım eksikliği var! YANITLA
  • Bu muhteşem projeye emeği geçen herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Her ne kadar alt-üst geçitlere siyasi mihraklı eleştiriler yapılıyorsa da Ankara'da da benzer projelere en azından "start" verilmesinin zamanının geldiğine inanıyorum. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!