Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

100 Milyon Dolarlık 'Outlet' Merkezi Viaport, Kurtköy'e İnşa Ediliyor

Türkiye'nin en büyük outlet'i Kurtköy'de açılıyor. İçinde dünyaca ünlü markaların outlet mağazalarının yanı sıra otel, fuar ve kongre merkezinin de bulunduğu Viaport, 100 milyon dolara mal olacak.

Radikal Gazetesi/Hale TÜZÜN
100 Milyon Dolarlık 'Outlet' Merkezi Viaport, Kurtköy'e İnşa Ediliyor

adde mağazacılığıyla alışveriş merkezi kavramı birleşiyor, Türkiye'nin en büyük outlet, otel, fuar ve kongre merkezi kompleksi İstanbul Kurtköy'de açılıyor. İlk etabı Nisan 2008'de açılacak ve 100 milyon dolara mal olacak komplekse ayda 1.5 milyon ziyaretçi bekleniyor.
Bayraktar İnşaat tarafından yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek komplekste, yerli ve yabancı markaların ürünlerini çok uygun fiyata bulmak mümkün olacağı gibi dünyaca ünlü markaların outlet mağazaları da ilk kez 'Viaport' adı verilen bu komplekste açılacak.
"Outlet'in İstinyePark'ını açacağız" diyen Bayraktar İnşaat Yönetim Kurulu üyesi ve Viaport Başkanı Coşkun Bayraktar, kompleksteki 180 adet mağazadan daha fazla taleple karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Kasaba tarzında, Osmanlı, Akdeniz ve Arap mimarisinden oluşan farklı mağaza mimarilerinde inşa edilecek olan Viaport'un içinde 'kapalıçarşı' da yapılıyor. Kapalıçarşı da Selçuklu mimarisine uygun olarak inşa edilirken, Ürgüp'ten gelen ustalar, bu yöreden getirilen taşlarla aslına uygun bir yapıyı ortaya çıkarmak için tüm hünerlerini kullanıyor.

Kapalıçarşı'da olacak

Kapalıçarşıda aslına uygun olarak halı, kuyum ürünleri satılırken hat gibi sanat dallarından örnekler de verilecek. Pendik Belediyesi'yle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden ihaleyle 30 yıllığına kiralanan 250 bin metrekarelik arazide yapımı süren ve ilk etabı 11 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacak olan proje, aynı zamanda Anadolu Yakası'nın en büyük otelini de bünyesinde barındıracak. 700 yataklı otel projesi için özellikle Anadolu Yakası'nda otel bulmak için rekabet içinde olan uluslararası zincirler sıraya girmiş durumda.
Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park'ın yapılması, ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletmesinin rekor fiyatla Malezyalı ortağı bulunan Limak Holding'e verilmesinin ardından giderek değerlenen Kurtköy bölgesinde inşası süren Viaport, aynı zamanda alışveriş turizmini de canlandırmayı hedefliyor. Şehir dışından gelenlerin hafta sonlarını geçirebilecekleri bir alan yaratacaklarını belirten Coşkun Bayraktar, "Bu tip merkezler Avrupa ve ABD'de çok sayıda turist çeker. Kontratları tamamlanmadığı için adlarını açıklayamasam da dünyaca ünlü üst segmentteki markaların Türkiye'deki ilk outlet mağazaları da burada olacağı için alışveriş turizmi de hareketlenecek" dedi.
Viaport'un yer aldığı bölgede 5-10 dakikalık mesafede 3 milyonluk hedef kitlenin bulunduğunu, ayrıca büyük bir sanayi alanının içinde yer aldığına dikkat çeken Bayraktar, bu yüzden yeme-içme alanlarıyla otoparka büyük önem verdiklerini ifade etti.
Viaport'ta açıkhava outlet alışveriş merkezi inşa edeceklerini, aynı zamanda bölgeye 'yaşam alanı' kazandıracaklarını vurgulayan Bayraktar, çocukların da eğlenebilmesi için komplekste at çiftliği ve hayvanat bahçesinin olacağını aktardı. Viaport'ta 180 mağazalı outlet alanı, 700 yataklı otelin yanı sıra yedi salondan oluşan ve 5 binden fazla kişiye hizmet verecek fuar ve kongre merkezi de bulunacak.
Outlet dışındaki diğer üniteler 2008 sonunda hizmete açılacak.

Ortadoğu'ya da alışveriş merkezi kuracak

Aslen Kayserili olan ama ağırlıklı olarak Ankara'da projeler yürüten Bayraktar İnşaat'ın şu anda devam eden 250 milyon dolarlık inşaat çalışması var. Bayraktar İnşaat'ın projeleri arasında Ankara Söğütözü'nde outlet, Kayseri Park alışveriş merkezi, Ankara Kentpark alışveriş merkeziyle konut projeleri bulunuyor. Ağırlıklı olarak alışveriş merkezi projeleriyle büyümek istediklerini söyleyen Viaport Başkanı Coşkun Bayraktar, yurtdışında da yatırım için yer baktıklarını açıkladı. Bayraktar, hedeflerinde Ortadoğu'nun olduğunu ifade etti

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-milyon-dolarlik-outlet-merkezi-viaport-kurtkoye-insa-ediliyor_56839.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!