Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

100 Milyon Ton Taş Kullanılacak!

Rize- Artvin Havalimanı'nın deniz dolgusu için 100 milyon ton taş kullanılacak.

yapi.com.tr
100 Milyon Ton Taş Kullanılacak!

DHA'nın haberine göre, Türkiye’de deniz dolgusu ile inşa edilecek ikinci havaalanı olan Rize-Artvin Havalimanı için sürdürülen sondaj çalışmalarında elde edilen ilk sonuçlar açıklandı. Kıyıdan bir kilometre açıkta, 26 ila 32 metre arasındaki derinlikte ve yaklaşık 100 milyon ton taş doldurularak oluşturulacak alanda inşa edilecek havalimanı dünyadaki benzerleri arasında derinliği itibariyle ilk olma özelliğini taşıyacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Aydın Özer, Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekilleri Hasan Karal ve Nusret Bayraktar ile AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ile birlikte Rize-Artvin Havalimanı'nın yapılacağı Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü’nde incelemelerde bulundu, sondaj çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Aydın Özer, dünyada Hong Kong Kansai ve Türkiye’de Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra denize dolgu ile yapılacak üçüncü havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı'nda sondaj çalışmalarının sürdüğünü söyledi. 26 ile 32 metre derinlikte taş dolgusu ile inşa edilecek havalimanının derinlik yapısı itibariyle dünyada ilk olma özelliği taşıyacağını ifade eden Özer, “Kıyı yapıları açısından ve hava meydanları özelliği açısından bu durum çok önem arz ediyor. Bu derinlik yapısı dikkate alındığında dünyadaki benzer özelliklerine kıyasla bu derinlikte dolgu ile yapılan havalimanı yok. Hong Kong Kansai ve Ordu-Giresun havaalanı 10 ve 20 metre arasındaki derinlikteki deniz dolgusu ile inşa edilmiş” dedi.

Ordu-Giresun Havalimanı'nın 3 katı taş kullanılacak

Uluslararası havalimanı niteliğindeki Rize–Artvin Havalimanı'nda tüm teknik detayların hassas olarak planlandığını ifade eden Özer, “Pist 45 metre genişliğinde ve 3 bin 200 metre uzunluğunda olacak. Ordu-Giresun Havaalimanı'nda 36 milyon ton taş kullandık. Burada öngörülen oran ise yaklaşık 100 milyon ton civarıdır. Sondaj verilerini alıp raporları sabitlediğimiz zaman projenin temelini atmayı planlıyoruz. Bu yıl içerisinde inşaata başlamayı düşünüyoruz. Bakanlığımız nezdinde en öncelikli projemizdir. Proje yerli mühendislik çalışmasının ürünü olacak” diye konuştu.

Sondaj selfiesi

Havalimanı için sürdürülen sondaj çalışmaları hakkında bilgi alan heyet ve bölge halkı daha sonra toplu fotoğraf çektirdi. Havalimanının yapılacağı Yeşilköy sakinleri ise kıyı kenarında hatıra fotoğrafı çektirdi, kimileri de heyetle birlikte selfie çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/100-milyon-ton-tas-kullanilacak_131428.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!