Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

113 Yıllık Pera Palas'ta Süzer-Polat Pazarlığı

Atatürk'ün odası bulunan, ünlü yazar Agatha Christie'nin de kaldığı İstanbul Tepebaşı'ndaki Pera Palas Oteli'nin işletmesi için Süzer Grubu'yla İbrahi

vatan
113 Yıllık Pera Palas'ta Süzer-Polat Pazarlığı

tatürk'ün odası bulunan, ünlü yazar Agatha Christie'nin de kaldığı İstanbul Tepebaşı'ndaki Pera Palas Oteli'nin işletmesi için Süzer Grubu'yla İbrahim Polat Holding masaya oturdu. Görüşmeler kesildi ancak İbrahim Polat, "Hayırlısı ne ise o olur. Eğer yeni bir teklif gelirse görüşürüz" diyerek açık kapı bıraktı.

Süzer Grubu, 1978 yılından beri işlettiği Tepebaşı'ndaki tarihi pera palas Oteli'nin işletmesini devretmek için Polat Grubu'yla masaya oturdu. Turizm eski Müsteşarı Yalçın Manav'ın aracı olduğu görüşme Süzer Grubu'nun son anda "Biz vazgeçtik, kendimiz işleteceğiz" demesi üzerine sonuca ulaşmadı.

İbrahim Polat Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, "pera palas'ın işletmesini alamadığımız için hayal kırıklığına uğramadık. Çünkü onlar da bizim çok iyi dostumuz. Ama bize bir görev düşerse yardıma oluruz" diyerek görüşmelerin tam olarak kesilmediğini ortaya koydu.

Fiyatı konuşmadık

Yaklaşık 20 gün önce kızı Songül Sel ve Polat Renaissance Genel Müdürü Serdar Alp Turan'ın Süzer Grubu temsilcileriyle biraraya geldiğini ifade eden İbrahim Polat iki taraf arasındaki görüşmeleri ve gelinen noktayı şöyle aktardı:

"Süzer Ailesi çok sevdiğimiz dostlarımız. pera palas'ın işletmesini almamız için turizm eski müsteşarlarından ortak bir tanıdığımız olan Yalçın Manav aracı oldu. Kızım Songül ve otelimizin genel müdürü gidip pera palas'ı yerinde ziyaret ettiler. Hiç fiyat konuşulmadı. 'Biz orayı devretmekten vazgeçtik, kendimiz işletmeye karar verdik' dediler. Biz de 'Hayırlısı olsun' dedik. Bize bir görev düşerse yardımcı oluruz. Çünkü onlar da bizim dostumuz, ha onlar işletmiş ha biz işletmişiz farketmez."

Pera tadilat istiyor

Pera palas'ın sadece İstanbul için değil Türkiye için çok önemli bir değer olduğunun altını çizen İbrahim Polat, "113 senelik bir otel. Bütün dünya tanıyor. Burada Atatürk'ün de odası var. Dünyaca ünlü yazar Agatha Christie de burada kalmış. Buradan az para kazansanız da olur. Ama size katacağı değer çok büyük" diye konuştu.

Otelin yenilenmesi için yaklaşık 5-6 milyon dolarlık bir ek yatırıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Polat, "Fikirlerini değiştirirlerse oturur yine konuşuruz" dedi.

Agatha Christie'nin sırrı 411 No'lu odada

Paris'ten İstanbul'a Orient Express treniyle gelen yolcular için 1881'de yapımına başlanan pera palas Oteli, 1891 yılında tamamlandı. Fransız mimar Vallaury'nin tasarımına göre inşa edilen otelin açılışına Sultan Abdülhamit'in de katıldığı söylenir. Otel pek çok ünlüyü ağırladı. Hatırlanacağı üzere Agatha Christie 1926'da Londra'da ortadan kaybolmuş, 11 günlük yok oluşunun sırrının bir anahtarda saklı olduğunu yazmış, bu paslı demir anahtar ise 7 Mart 1979'da pera palas'ın 411 No'lu odasında bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/113-yillik-pera-palasta-suzer-polat-pazarligi_20786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!