Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

115 Yıldır Uyuyan Fay Her An Aktifleşebilir

Diyarbakır'da düzenlenen "Doğu Anadolu Fay Zonu Sempozyumu"nun sonuç bildirgesi açıklandı.

Yeni Şafak Gazetesib>Diyarbakır'da düzenlenen "Doğu Anadolu Fay Zonu Sempozyumu"nun sonuç bildirgesi açıklandı. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesince 24-26 Mayıs 2007 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen "Doğu Anadolu Fay Zonu Sempozyumu"nun sonuç bildirgesinde, Türkiye'nin ikinci önemli deprem kaynağı olan "Doğu Anadolu Fay Zonu"nun, Karlıova yakınlarından başlayıp, Kahramanmaraş'ın güneyine kadar ulaştığı belirtildi.

Akdeniz'e kadar uzanan fay zonunun 600 kilometre uzunluğunda ve geçmişte bu bölgede büyüklüğü 6 ile 7,5 arasında değişen çok sayıda yıkıcı depreme neden olduğu bildirilen bildirgede, orta büyüklükteki 1971 Bingöl ve 1975 Lice depremlerinin bu bölgede olduğu anımsatıldı. Doğu Anadolu Fay Zonu ve yakın çevresindeki aktif zonların ihmal edilmemesi gerektiği vurgulanan bildirgede şu görüşlere yer verildi:

Çok sayıda sismik boşluk
"Yaklaşık 115 yıldır ciddi yıkıcı büyük deprem oluşturmayan fay zonu sessizliğini korumakta ve enerji biriktirmektedir. Üzerinde çok sayıda sismik boşluk bulunan fay zonunun değişik kollarının yakın gelecekte yıkıcı depremlere kaynaklık etmesi kaçınılmazdır. 1789'da Elazığ ve Tunceli'de 51 bin kişi, 1. Jüstinyen zamanında Antakya'da 200 bin kişinin öldüğü rivayet edilmektedir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/115-yildir-uyuyan-fay-her-an-aktiflesebilir_54567.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!