Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

120 Milyon Euro’luk Yarışa Asılacak!

Anıtlar Kurulu’nun karar vermesinin ardından, yıkılıp yeniden yapılacağı kesinleşen Beşiktaş’ın stadına 20 Şubat’a kadar teklif vereceğini açıklayan Fiyapı’nın planının detayları ortaya çıkmaya başladı. Şu anda stadın 1+1 yıllık isim hakkına sahip olan Fiyapı, Beşiktaş yönetimine 2 ayrı teklif sunacak. Birincisinde yap-işlet-devret modelini

Milliyet Gazetesi
120 Milyon Euro’luk Yarışa Asılacak!

Anıtlar Kurulu’nun karar vermesinin ardından, yıkılıp yeniden yapılacağı kesinleşen Beşiktaş’ın stadına 20 Şubat’a kadar teklif vereceğini açıklayan Fiyapı’nın planının detayları ortaya çıkmaya başladı. Stadyumun isminin Fiyapı Arena olması için ısrarlı olan Fiyapı, bu sezon transfer ettiği yıldız futbolcularla adını duyuran Beşiktaş’ın yurtdışındaki başarısını hesaba katıyor.

Şu anda stadın 1+1 yıllık isim hakkına sahip olan Fiyapı, Beşiktaş yönetimine 2 ayrı teklif sunacak. Birincisinde yap-işlet-devret modelini önerecek olan Fiyapı, ikinci teklifinde stadı yapıp bitirecek, işletmesini yönetime devredecek. 10 yıl gibi bir sürede de bedelin ödenmesini isteyecek. Her iki teklifte de stadın 5 yıl isim hakkını isteyecek ve stadın adının Fiyapı Arena olarak anılmasını talep edecek. Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan ile yapım bedeli 120 milyon Euro’yu bulacak stad için teklifinin detaylarını, stadın yapımını neden istediğini ve devam eden projelerini Fiyapı İnönü Stadı’nda konuştuk.

Stadın yeniden yapımını istemelerinin en önemli nedeninin Fiyapı’nın dünya markası olma hedefi olduğunu belirten Fikret İnan, şunları söyledi:

“Richa markasını dünya genelinde herkesin bildiği bir marka haline getirmek istiyoruz. Türkiye’de 1000 daire, Almanya’da 1001 villa yapıp bunu dünyaya satmayı hedefledik. Ada projesinde Richa adında bir otel yapacağız. Dünyada 10 ülkede de Richa markasıyla konut üretme hedefimiz var. Böyle büyük bir hedefin altının doldurulması için şirketin daha kaliteli işler yaptığını ispat etmeniz gerekir. Stad, bu iş için olmazsa olmazımız. Stadın olmasını istediğimiz ismi de Fiyapı Arena. Beşiktaş futbol takımının yurtdışında alacağı başarı Fiyapı Arena’nın dolayısıyla Fiyapı’nın ismini öne çıkartacak, marka bilinirliğini sağlamlaştıracak. Bu işe asılma sebebimiz, Richa konseptinin dünyada marka bilinirliğini oturtmak.”

En az 5 yıl isim hakkı Stadın yeniden yapımı için iki ayrı teklif sunacağını anlatan Fikret İnan, şöyle konuştu:

“Birincisi yap işlet devret modeli. Stadı yapacağız, işleteceğiz ve parayı geri alıp ticareti bitirdikten sonra devredeceğiz. Stadın kaç yıl işletileceğiyle ilgili teklifimiz henüz net değil. Şu an çalışmalar devam ediyor. İkincisi ise stadın bizim tarafımızdan yapılıp, işletmesimi kulubün yapacağı model. Biz diyeceğiz ki, stadın bedeli işletme ve inşaat maliyetleriyle x lira. Bize bunu 10 yılda ödeyin. Beşiktaş’ın staddan yıllık 50 milyon dolar gelir beklentisi olduğunu okumuştum. Böyle bir gelir bekliyorlarsa, benim de teklifim bu yönde olacak. İki alternatifte de Fiyapı Arena ve isim hakının 5 yıl olması yer alacak. Yarın Başkan Yıldırım Demirören ile görüşeceğim. Projeyi gördükten 3 gün sonra da resmi teklifi yapacağım. Stadla ilgilenen diğer firmaların da teklifinin gelmesiyle belki bir pazarlık, ihale süreci olabilir.”

Stada gösteri merkezi şart

Hesaplarını örnek proje üzerinden değil, koltuk başına maliyetler üzerinden yaptıklarını ifade eden Fikret İnan, hedeflerini şöyle anlattı: “Stadın koltuk başına maliyeti 3 bin 500 dolara geliyor. Önümüzdeki hafta projenin elimizde olacağını düşünüyoruz. Anıtlar Kurulu’na verilmiş bir proje var. Projeyi alırsak onun üzerinde bazı değişiklikler yapabileceğiz. Stadın içinde ticari alanlar ve gösteri merkezi düşünüyoruz. Lokasyon olarak da mükemmel olur.

Organizasyon, konferansların yapılabileceği bir salon yapılması şart. Stadın caddeye bakan kısımlarında elit, butik dükkanlar ve restoranlar düşünüyorum. Alışveriş merkezine sıcak bakmıyorum. Locaların da günlük hayatta da kullanılabilecek şekilde dizayn edilmesine önem veriyorum. Bu sayede 15 günde bir maç yapılan değil günlük yaşayan bir stad olacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/120-milyon-euroluk-yarisa-asilacak_85765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!