Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

124 Ölü, 13 Bin İşsiz, Yüzde 30 İş Kaybı

Adı, başarılarından çok iş kazaları ve ölümlerle anılan Tuzla tersanelerinde, 1992’den bugüne 124 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan ölümlü kaza sonrasında Tuzla’ya bir hükümet yetkilisi gitti. İlgili bakanlar sözler verdi ancak ne verilen sözler tutuldu, ne de yaşanan ölümler azaldı. Üstelik küresel mali kriz gerekçesiyle de yaklaşık 13 bin çalışan

Radikal Gazetesi
124 Ölü, 13 Bin İşsiz, Yüzde 30 İş Kaybı

Adı, başarılarından çok iş kazaları ve ölümlerle anılan Tuzla tersanelerinde, 1992’den bugüne 124 kişi hayatını kaybetti. Yaşanan ölümlü kaza sonrasında Tuzla’ya bir hükümet yetkilisi gitti. İlgili bakanlar sözler verdi ancak ne verilen sözler tutuldu, ne de yaşanan ölümler azaldı. Üstelik küresel mali kriz gerekçesiyle de yaklaşık 13 bin çalışan işten atıldı.

Tuzla tersanelerinde işçi emeği konusunda mücadele veren Liman Tersane Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) Başkanı Cem Dinç, tersanelerdeki son durumla ilgili şu bilgileri verdi: “Kriz var gerekçesiyle işçilerin çıkarılmasını asla kabul etmiyoruz. 2004-2007 arasında toplam yapılan kârın 5.5 milyar dolar olduğu söyleniyor. Kriz söylentisiyle binlerce işçi çıkarılıp açılığa terk edildi. Kriz nedeniyle 13 bin arkadaşımız işsiz kaldı. Tersanelerdeki iş kaybı oranı yüzde 30 oranında. Teminatlar yanma pahasına siparişler iptal ediliyor.”

Dinç, yönetmelikle ilgili şunları söyledi: “Yönetmelik pratikte uygulanmadıkça bizim hiçbir önemi yok. Çalışma Bakanlığı da, devlette bugüne kadar ‘işçiler cahil, bundan ölüyorlar, bunlara eğitim vermemiz gerekiyor’ diyordu. Örgütlenmenin önünde bu kadar engel varken, aynı zamanda tersanelerde taşeronluk sistemini bu kadar yasallaştırmışken, bu yönetmeliği çıkarmak bir anlam ifade etmiyor. Çözüm şu olmalı: Konunun uzmanları meslek odaları, sivil toplum örgütlerinden oluşan bir bağımsız denetleme komisyonu kurulmalı, Bakanlık örgütlenme önündeki şartların tümünü kaldırmalı. İşten atılmalar yasaklanmalı, ölüm ve yaralanmaya sebebiyet veren patronlar ağır cezada yargılanmalı. Yasalar eksisiz uygulatılmalı. Taşeronluk sistemi tamamen kaldırılmalı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/124-olu-13-bin-issiz-yuzde-30-is-kaybi_69425.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!