Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

15 Bin Ev Hacizli, 78 Bin Ev Terkedilmiş

18 milyar dolarlık borçla iflas eden Detroit'te 78 bin ev terk edilmiş durumda.

yapi.com.tr/AA
15 Bin Ev Hacizli, 78 Bin Ev Terkedilmiş

J.P Morgan Chase Bankası Ekonomisti Mehmet Özhabeş, Amerika 'da otomotiv sektörünün kalbi Detroit şehrinin 18 milyar dolarlık borçla iflas etmesinin şehirdeki konut sektörünü de olumsuz etkilediğini belirterek, "15 bin konut mortgage ödeyememe sıkıntısına düştü ya da hacizli. 78 bin yapı terkedilmiş ve boş durumda. Bu yüzden 'Detroit'te evler bir kaç yüz dolara satılıyor' şeklinde haberler çıkıyor ama bu evlerin durumları oldukça kötü" dedi.

Özhabeş, bu durumun bugüne kadar Amerika'daki en büyük yerel yönetim iflası olduğunu, şehrin iflas etmesinin artık hizmetlerin verilmeyeceği anlamına geldiğini kaydetti.

Özhabeş, şehirde hayatın devam ettiğini, mahkemede görüşülen iflas duruşması sonunda borçların azaltılması ve yeniden yapılandırılmasına çalışılacağını ifade ederek, Detroit'in sorunlarının globalleşmenin eseri olduğunu, 2000'li yılların başlarından beri üretim sektörünün Çin gibi maliyetin düşük olduğu bölgelere kaymasıyla bu sektörün yoğun olduğu orta batı bölgesinde ekonomilerin nispeten zayıf seyrettiğini söyledi.

Detroit'in de bu zayıflıktan nasibini aldığını ancak şehrin sorunlarının çeşitli sebeplerden dolayı katlanarak arttığını vurgulayan Özhabeş, şehrin nüfusunun 2000'den beri yüzde 26 azaldığını, işsizlik oranının yüzde 18'lere çıktığını, Amerika ortalamasının ise yüzde 7,6 olduğunu anlattı.

Özhabeş, azalan nüfus, düşen istihdam ve yükselen işsizlikle şehrin vergi gelirlerinin azaldığını ve 2008 krizinin de şehir için ayrı bir darbe olduğunu belirterek, Amerika'nın genelinde olduğu gibi Michigan eyaletinden şehre yapılan yardımların azalmasıyla bütçenin 2008'den beri her yıl ortalama 100 milyon dolar açık verdiğini ve bu açığın borçlanarak kapatıldığını ifade etti.

Özhabeş, Detroit'in kendi "genel yükümlülük" bonolarını tam olarak ödememesinin diğer şehirler için de bir emsal teşkil edeceğini ve bundan sonra yatırımcıların bu tür bonolar için daha yüksek faiz talep edeceğini ifade ederek, bunun da Amerika'da 3,7 trilyon dolarlık yerel yönetim tahvil marketi için oldukça büyük bir risk teşkil ettiğini ve bu yüzden Detroit'teki gelişmelerin finans marketlerinde çok yakından takip edildiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/15-bin-ev-hacizli-78-bin-ev-terkedilmis_111155.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!