Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

15 Milyon Kaçak Yapıya 3 Boyutlu Takip

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imara aykırı olarak inşa edilen binaları uydudan görüntüleyecek. Yerel yönetimler de imar planı hazırlarken bu sistemi kullanacak.

yapi.com.tr
15 Milyon Kaçak Yapıya 3 Boyutlu Takip

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imara aykırı kaçak yapılara göz açtırmamak için sıkı çalışma başlattı. Kaçak yapılarla ilgili izlenecek yol haritası netleşti. Bakanlık kaçak yapılaşma ve çarpık kentleşmenin önüne geçmeyi hedefliyor. 3 boyutlu şehir modeli üzerine çalışma yapan bakanlık konuyla ilgili Tapu Kadastro Müdürlüğü'nü görevlendirdi. Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; yeni sistemle imara aykırı binalar uydudan görüntülenecek. Yerel yönetimler imar planı hazırlarken bu sistemi kullanacak.

Yakında ihale edilecek
Türkiye genelinde 15 milyon, İstanbul'daki 4 milyon kaçak yapı bu sistem sayesinde tespit edilip yıkılacak. 3 boyutlu şehir modelleri için ilk etap ihaleleri önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu model, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ikinci 100 günlük icraat planları arasında bulunuyor. Şehrin doku ve topografyası ile vizyon projelerinin seçilen pilot bölgelerde üç boyutlu olarak sayısal ortama aktarmayı ve çevrimiçi olarak kamuoyu ile paylaşmayı sağlayan bir veri sistemi olan proje kapsamında vatandaşlar da e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) girerek, satın alacakları veya kiralayacakları konutları 3 boyutlu görebilme imkânına sahip olabilecek. Kaç oda, kaç salon, salonun büyüklüğü, mutfağın büyüklüğü nedir, dairenin planı nedir, bunların hepsini 3 boyutlu olarak kendi gözüyle birebir görecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/15-milyon-kacak-yapiya-3-boyutlu-takip_171183.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!