Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Barışı Kaçak Kuyu Sayısını Artırdı

Konya Kapalı Havzası’nda kaçak kuyuların önceki yıllara göre artış gösterdiğini söyleyen Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fethullah Arık, kaçak kuyu artışının en çok İmar Barışı sürecinde yaşandığını belirtti.

yapi.com.tr
İmar Barışı Kaçak Kuyu Sayısını Artırdı

Konya Kapalı Havzası’nda şu an varlığı bilinen 135 bin su kuyusu olduğunu belirten Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Fethullah Arık, bu kuyuların yaklaşık 35 bin tanesinin ruhsatlı geriye kalan 100 bin kuyunun ise kaçak durumunda olduğunu belirtti. Anadolu’da Bugün’den Müslüm Evci’nin haberine göre; DSİ’nin geçmiş yıllarda açıklamış olduğu resmi rakamlara göre Konya Havzası’nda 98 bin kuyu olduğunu ve bu kuyulardan da yaklaşık 65 binin kaçak olduğunu sözlerine ekleyen Arık, “Eğer önlem alınmazsa bu ruhsatsız kaçak kuyuların sayısı her geçen yıl artacak” dedi.

“Ruhsatsız Yapılara Kanunla Ruhsat Veriliyor"
Ruhsatsız ve kaçak bir şekilde kullanılan kuyuların en çok İmar Barışı sürecinde arttığını önemle vurgulayan Fethullah Arık şöyle konuştu: “Uzun bir süredir devam eden bir İmar Barışı süreci var. Bu süreçte ruhsatsız kaçak kuyu sayısı arttı. İmar Barışı’nda kırsal alanlarda daha önceden ruhsatsız yapılmış yapılara kanunla ruhsat veriliyor. İmar alan vatandaşa da elektrik alma hakkı doğuyor. Bu elektrikle de kaçak kuyular çalıştırılıyor. Bu sebeple kaçak kuyu sayısı artmış vaziyette” diye konuştu.

“Yıllık 4 Buçuk Milyar Küp Su Tüketimi Yapılıyor”
Şu an Konya Kapalı Havzası’nda ne kadar yeraltı suyu olduğunun kesin verilerle açıklanamayacağını ama bu kuyuların ne kadar su tüketimine sebep olduğuna yönelik sadece tahminlerde bulunulabileceğini ifade eden Fethullah Arık, “DSİ’nin hesaplamalarına göre yıllık 4 buçuk milyar küp su tüketimi yapılıyor. Bunun 2 milyar metre küpü Yüzey suyundan karşılanıyor. Yaklaşık 3 milyar metreküp su ise yeraltı suyundan karşılanıyor. Ancak kaçak kuyuların ne kadar su tükettiği resmi olarak bilinmediği için bu yeraltı su kullanımının 2 veya 3 ile çarpılması gerekiyor. Dolayısıyla Konya Havzası’nda bilinen en önemli veri her sene yeraltı suyunun 1 buçuk 2 metre civarında düştüğüdür. Bazı yıllar bu oranlar daha yüksek olabiliyor. Yeraltı suyu her geçen sene düşüyor. Geçmiş senelerde bu seviye 1 metreler seviyesindeyken bugün düşüş her sene 2 metreye yakın düşüyor. Sonuç itibariyle yeraltı suyu sonsuz bir şey değil, bir gün elbet bitecek” ifadesinde bulundu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-kacak-kuyu-sayisini-artirdi_170220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!