Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

15 Temmuz Müzesi’nin İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı

Beştepe’de kurulacak 15 Temmuz Müzesi’nin ilk çalışmaları başladı. 15 Temmuz Anıtı ile bütünlük sağlayacak müze açık ve kapalı alan olmak üzere yatay mimariyle tasarlandı.

yapi.com.tr
15 Temmuz Müzesi’nin İlk Görüntüleri Ortaya Çıktı

Cumhurbaşkanlığı’nın karşısındaki ağaçlık alana yapılacak olan “15 Temmuz Müzesi”nin yapılacağı bölge Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çevrelenirken projenin görüntüleri de ortaya çıktı. Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre; müze yaklaşık 90 dönümlük arazide yapılacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kısa süre içinde temelini atması beklenen müzede 15 Temmuz’da İstanbul ve Ankara’da yaşananların sergileneceği özel bir bölüm de olacak. Açık kısmın bu yıl, kapalı kısmın ise 15 Temmuz 2019’a yetiştirilmesi hedefleniyor. Müzede 250 şehidin hatırasını yaşatmak için şehitlerin aileleri ile de irtibata geçilerek müzeye katkı yapmaları istenecek. Müzede, şehitlerin yanısıra gazilerle ilgili özel bir bölüm daha olacak. Terör örgütlerinin de anlatılacağı ayrı bir alan da yapılacak.Müzede 15 Temmuz gecesi zarar gören araçların bazıları da sergilenecek. Müzenin bir bölümü dikkat çekici büyük bir cam küreden oluşacak. Şehitlerin ve gazilerin fotoğrafları, hayat hikayeleri ve özel eşyaları da müzede sergilenecek. Müzede 81 şehrin isminin yazılı olduğu ve Türk bayrağının dalgalandığı bir bölüm de yer alacak. Müzenin duvarları Türk bayrağını temsilen kırmızı beyaz olacak. 15 Temmuz gecesi yaşananların tasvir edildiği heykeller ve kabartmalar hazırlanacak. Müze kompleksinin içinde Millet Camine gelenlerin kullanması için bir de kapalı otopark inşa edilecek.Söz konusu müze Erdoğan ile eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in çok konuşulan ve istifanın istendiği zirvede gündeme gelmişti. Erdoğan’ın Gökçek’in istifasını istediği ortaya çıkan görüşmeye dair Gökçek, “Cumhurbaşkanımıza müze projesinin detaylarını sundum” açıklamasını yapmıştı.

ETİKETLER: 15 Temmuz Müzesi
http://www.yapi.com.tr/haberler/15-temmuz-muzesinin-ilk-goruntuleri-ortaya-cikti_164669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!