Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

15 Temmuz Müzesi’nin Planı Hazır

Büyükşehir Meclisi, AOÇ Kavşağı’ndaki 3. dereceden SİT alanında Tümülüs’ün yanında inşa edilecek olan ‘15 Temmuz Darbe Müzesi’ ile ilgili Koruma Amaçlı Plan değişikliği teklifini oy çokluğuyla kabul etti. Planı hazırlanan müzenin kurulabilmesi için Koruma Bölge Kurulu’nun onayı beklenecek.

yapi.com.tr
15 Temmuz Müzesi’nin Planı Hazır

Hürriyet Gazetesi'nden Murat Yılmaz'ın haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, çalışmalarına başladıklarını eylül ayı başında açıkladığı Yenimahalle Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Kavşağı’ndaki 3. dereceden SİT alanında Tümülüs’ün yanında inşa edilmesi planlanan ‘15 Temmuz Darbe Müzesi’ne ilişkin Koruma Amaçlı Plan değişikliği teklifi, Büyükşehir Meclisi’nin eylül ayı son oturumunda oy çokluğuyla kabul edildi. Teklife CHP grubu ret oyu verirken AK Parti ve MHP grubu evet oyu kullandı.

Kurulun onayı gerekiyor

Teklifte 91 bin 462 yüzölçümüne sahip alanda açık kapalı müze alanları, sergi salonları, kütüphane, kongre merkezi, piknik ve eğlence (rekreasyon), otopark, mescit gibi işlevleri barındıran ‘15 Temmuz Darbe Müzesi’ yapılmasının planlandığı belirtildi. Teklifte müzenin inşası için Koruma Bölge Kurulu’nun onayı gerektiği belirtilerek planın onay sonrası gerçekleştirileceği ifade edildi.

Etlik Garaj'a 4 emsalde geri adım

Büyükşehir Belediye Meclisi, Keçiören’deki eski Etlik Garaj alanında 4 emsale kadar artış imkanı veren imar planlarında da geri adım attı. Meclis, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara 3. İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sonrası “telafisi güç ve imkansız zararlara yol açabilecek nitelikte bulunmaktadır” gerekçesiyle iptal edilen imar planlarını yeniden görüşerek emsali 1,90 olan eski planın onayını oy birliğiyle kabul etti.

‘Çöplükte yanlıştan dönüldü’

Öte yandan Meclis, Mamak’taki EGO Garajı’nın, 8 mahallenin ortasında kalan eski çöplük alanına taşınması yönündeki imar değişikliğinden de vazgeçti. Konuya ilişkin İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nda vatandaşların itiraz gerekçeleri sıralanarak alanın önceki planda olduğu gibi ‘bölge parkı ve spor’ alanı olarak kalması kararı oy birliğiyle alındı. Alan için mahallelinin 5 bin 700 imza verdiğini söyleyen CHP’li Mamak Meclis Üyesi Mehmet Emin Tırpancı, “Çöplükte yanlıştan dönüldü” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/15-temmuz-muzesinin-plani-hazir_151015.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!