Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

155 Yıllık Osmanlı Hanı Turizme Kazandırılacak

Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve bugün çok az örneğinin bulunduğu 155 yıllık Veli Paşa Hanı'nın restorasyon projesinin yüzde 70'i tamamlandı, hanın haziran ayından itibaren turizme kazandırılması planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
155 Yıllık Osmanlı Hanı Turizme Kazandırılacak

Çorum'da, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve günümüzde çok az örneği bulunduğu belirtilen 155 yıllık Veli Paşa Hanı'nda restorasyon çalışmaları sürüyor.

Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından 1865'te yaptırılan Çepni Mahallesi'ndeki tarihi han, uzun bir dönem "Anadolu Oteli" olarak kullanıldı.

Bin metrekare alana inşa edilen iki katlı han, bitişiğindeki 35 odalı otel kısmıyla 1914 yılında çıkan yangında, büyük oranda hasar gördü.

Yeniden inşa edilerek bugünkü halini alan yapı, mülk sahipleri tarafından market ve depo olarak kullanıldı. Tarihi han, geçen yıllarda Çorum Belediyesince turizme kazandırılmak üzere 35 yıllığına kiralandı.

Çorum Belediyesinin, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) mali desteğiyle başlattığı, yaklaşık 6 milyon lira bütçeli restorasyon projesinin bu yıl tamamlanması planlanıyor.

Süslemeleri, işçiliği, mimari ve inşaat mühendisliği açısından özel bir eser olarak değerlendirilen tarihi han, tamamlandığında yapılış amacına uygun olarak restoran ve otel olarak kullanılması planlanıyor.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, tarihi hanı ziyaret ederek yetkililerden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Aşgın, ziyaretin ardından gazetecilere, hanın restorasyonunun yüzde 70'inin tamamlandığını, kalan kısmının da 29 Mayıs'a kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Hazirandan itibaren hanın faaliyete geçebileceğini belirten Aşgın, "Burası, şehrin tam kalbi diyebileceğimiz bir nokta. 150 yıllık bir han burası. Restorasyonda hanın ruhuna, tarihi dokusuna uygun olmasına özen gösteriliyor. Elden geçirilip kullanılabilecek tüm malzemeler kullanılıyor." dedi.

Veli Paşa Hanı'nın Türkiye'deki en seçkin tarihi hanlardan olduğunu dile getiren Aşgın, şöyle devam etti: "Veli Paşa Hanı, büyüklüğü bakımından Türkiye'deki en büyük 3 handan biri. Çok nitelikli bir bina. Biz bu binayı tarihi dokusuna uygun şekilde yeniden kazanıyoruz. İçinde yöresel ürünlerimizi ikram edebileceğimiz lokanta, bakırcılık, leblebicilik gibi geleneksel sanatlarımızın yaşatılacağı alanlara kadar birçok uygulamayı hayata geçirebileceğimiz alan var."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un hanı ziyaret ettiğini hatırlatan Aşgın, "Bakanımız ziyaretinde hanın silüetini bozan binaların kamulaştırılmasını tavsiye etti, kendisinin de destek olacağını söyledi. Biz de bunun üzerine kamulaştırma çalışmalarına başladık ve önemli bir kısmını aldık." diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/155-yillik-osmanli-hani-turizme-kazandirilacak_183612.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!