Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

16 Milyon Dolarlık Prestige Mall Açıldı

Konut ve alışveriş merkezi projelerinin favori bölgesi Bahçeşehir'de son olarak Prestige Grup 16 milyon dolarlık butik bir alışveriş merkezi açtı.

Sabah Emlak/Menekşe Ataselimimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51634.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Alışveriş merkezlerinin son dönemin en gözde yatırım araçlarından biri olması Bahçeşehir'deki müşteri potansiyeli ile birleşince bu alanda yatırım yapan şirketlere bir yenisi daha eklendi. Prestij Koleji'nin kurucusu ve Prestige Sinemaları'nın da sahibi olan Prestige Grup, 16 milyon dolarlık yatırımla Bahçeşehir'de butik bir alışveriş merkezi inşa etti. Geçtiğimiz hafta açılışı gerçekleştirilen Prestige Mall isimli merkez, 11 bin metrekarelik kiralanabilir alanı ve 50 mağazasıyla pek çok markayı Bahçeşehir sakinleriyle ilk kez buluşturuyor. Prestige Mall'un genel müdürlüğünü ise 9 yıllık Galleria geçmişiyle alışveriş merkezi işletme konusunda oldukça deneyimli bir isim olan Selim Yavuzoğlu üstleniyor. Yavuzoğlu, sorularımızı şöyle yanıtlıyor:

Prestige Mall'un özelliklerinden biraz söz eder misiniz?

Projenin inşaatı geçen yıl eylülde başladı. Yaklaşık bir buçuk senede tamamladık. Prestij Mall, 4 katlı, toplam kiralanabilir alanı 11 bin metrekare olan 50 mağazalık bir alışveriş merkezi. Food court'a (yemek katı) yer verilmeyen, sınırlı sayıdaki kafe ve restoranın mağazaların arasına serpiştirildiği, 8 adet sinema ve bir de bowling salonunun bulunduğu butik bir oluşum. Pek çok marka da çok özel dizayn edilmiş mağazalarıyla ilk kez Prestige Mall ile Bahçeşehir'e geldi. Ayrıca, dış otopark dahil toplam 450 araçlık otopark kapasitesi mevcut.

Bahçeşehir son dönemde alışveriş merkezi yatırımı çeken bir yer olarak göze çarpıyor. Potansiyeli nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bahçeşehir'de geleceğe yönelik projeksiyonla baktığımızda 25 kilometrelik alan içerisinde yaklaşık 200 bin kişilik bir nüfustan söz ediliyor. Bu anlamda potansiyel büyük. Bizim de Bahçeşehir'e yatırım yapma nedenlerimiz vardı. bu İnsanların alışveriş yapacağı, kahve içip sinemaya gidebileceği doğru dürüst mekan yoktu! Bahçeşehir'in ciddi anlamdaki ilk alışveriş merkeziyiz denilebilir. Ancak tabii ki insanları buralara birtakım verilerle getirip öyle yatırım yapabiliyorsunuz. Herkes ticaret yapıyor.

O potansiyeli rakamsal verilerle açıklayabilir miyiz?

İstanbul'daki tüm alışveriş merkezlerinin belli orandaki müşterisi Bahçeşehir'den. Yakın bölgede bulunan ve bu konsepte yakın bir alışveriş merkezinin müşterisinin yüzde 22.4'ü, ona 25 kilometre uzaklıktaki başka bir yerin müşterisinin yüzde 25'i ve şehrin daha uzak noktalarındaki büyük ölçekli alışveriş merkezlerinin müşterisinin ise yüzde 10'u Bahçeşehir'den gidiyor. Bunlar çok ciddi rakamlar.

Alışveriş merkezlerinin kalbi Levent-Maslak hattında atıyor. O bölgede yatırım düşünür müsünüz?

Başka yatırımlar da düşünüyoruz tabii. Üzerinde çalıştığımız projeler de var ancak Levent-Maslak hattında proje risk olur. Sanırım düşünmeyiz. Özellikle İstinye Park açıldıktan sonra diğerlerinin çok zorlanacağını düşünüyorum. Uzun vadede işleyecek yatırım için bölge de uygun olmalı.

Mağaza kiraları ne kadar?
Metrekare kiraları 50-80 dolar arasında değişiyor.

İlk etapta kaç ziyaretçi bekliyorsunuz?
İlk etapta haftasonu 12 bin, haftaiçi de 7 bin kişi bekliyoruz. Burası alışveriş oranının gezintiden yüksek olduğu bir alışveriş merkezi olacak. Food court yok çünkü. Ben 9 sene Galleria'da, 2 sene de farklı bir alışveriş merkezinde çalıştım. Hep kapı giriş sayılarına bakardık. Şimdiki gerçek o değil. Poşet sayısına bakıyoruz. Alışveriş oranı yüksek olmalı.

Son dönemdeki üzücü kazalardan sonra ne gibi güvenlik önlemleri aldınız?
Akıllı bir bina inşa ettik. Her şey bilgisayarla kontrol ediliyor. 72 noktada kamera var ve bir tek kör nokta bile yok. Yürüyen merdiven boşluğu yok. Köşeyi U şeklinde dönüyoruz. 25 santim kedi girişidir ve bir çocuk düşe de bilir, kafasını oraya soka da bilir. O nedenle 10 santimi geçmemeli o boşuklar. Bizde de merdivenin her basamağıyla arasındaki mesafe 10 santim. Ancak söz konusu boşluk tamamen kapalı. 25 metrede bir yangın söndürme dolabı var. Asansör ve tuvaletlerimiz de engellilerin kullanımına uygun.
http://www.yapi.com.tr/haberler/16-milyon-dolarlik-prestige-mall-acildi_51634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!