Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

1600 Yıllık Kazlıçeşme Restore Ediliyor

Zeytinburnu'daki Kazlıçeşme semtine adını veren tarihi çeşmeden sökülerek çalınan bin 600 yıllık kaz figürünün bulunan parçası ile çeşme, aslına uygun olarak restore edilecek. Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın'ın verdiği bilgilere göre, Mimar Ayfer Mertler tarafından yürütülecek restorasyon projesi 29 bin TL'ye mal olacak.

yapi.com.tr
1600 Yıllık Kazlıçeşme Restore Ediliyor

STRONG>Zeytinburnu'daki Kazlıçeşme semtine adını veren tarihi çeşmeden sökülerek çalınan bin 600 yıllık kaz figürünün bulunan parçası ile çeşme, aslına uygun olarak restore edilecek.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi çeşmedeki kaz figürünün 10 yıl önce yerinden sökülerek çalındığını, daha sonra yapılan aramalarda figürün bir bölümünün bulunduğunu kaydetti.

Aydın, Mart ayı sonuna kadar, bin 600 yıllık tarihi kaz figürünün ve çeşmenin restore edileceğini ve çeşmeden yeniden su akıtacaklarını vurguladı.

Zeytinburnu Belediyesinin 10 yıl önce başlatılan Kültür Vadisi Projesi kapsamında ilçedeki birçok tarihi yapıyı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ruhuna uygun olarak restore ettirip yeniden turizme kazandırdığını belirten Aydın, şunları kaydetti:

''Vakıflar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen proje çerçevesinde Yenikapı Mevlevihanesi'ni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Merkezefendi Konağı ve Abdülbaki Paşa Kütüphanesi'ni restore ettirdik. Son olarak Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne ''Yedikule kasabasının dışında bir çeşme-i canfezarin (taze can veren) kemeri altında carköşe (dört köşe) bir beyaz mermer üzerine üstad-ı mermer bir kaz tasvir etmiştir ki dillerle tabiri imkansızdır'' şeklinde yazdığı Kazlıçeşme'nin eskisi gibi akması ve tarihi semte yakışır bir çehreye kavuşması amacıyla ihya çalışmaları başlattık. Restorasyon çalışması Mimar Ayfer Mertler tarafından yürütülecek. Proje 29 bin TL'ye mal olacak.'' (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/1600-yillik-kazlicesme-restore-ediliyor_77083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!