Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

17 STK'dan İtiraz Geldi

17 sivil toplum kuruluşunu bir araya getiren THH, Çanakkale'ye yapılması planlanan Kirazlıdere Termik Santrali'ne itirazda bulundu. İtiraz metni Ankara'da yapılan toplantıda İnceleme Değerlendirme Komisyonu'na sunuldu.

yapi.com.tr
17 STK'dan İtiraz Geldi

Dünya Gazetesi'nden Didem Eryar Ünlü'nün haberine göre, 17 sivil toplum kuruluşunu (STK) bir araya getiren Temiz Hava Hakkı Platformu (THH), Çanakkale'ye yapılması planlanan Kirazlıdere Termik Santrali'ne itiraz etti. İtiraz metni Ankara'da yapılan toplantıda İnceleme Değerlendirme Komisyonu'na (İDK) sunuldu. İtirazda, “Pek çok kişi olması gerekenden fazla hastalanacak, zor iyileşecek, kanser olacak ve erken ölecektir. Bu durum hem insani boyutuyla kabul edilemez hem de ekonomik boyutuyla sürdürülemez bir yükü beraberinde getirmektedir. Kanserlerin, hastalıkların, sakatlıkların engellenmesi mümkündür ve ancak Bölge'ye yeni bir Kömürlü Termik Santralin kurulmasını izin vermemekle olanaklıdır” denildi.

2 bin 650 yaşam yılı, 43 bin iş günü kaybı

Platform üyelerinden Greenpeace Akdeniz'in 2015 yılında yaptığı Sessiz Katil raporunun bulgularına göre, Çanakkale'de işletmede olan üç kömürlü termik santral 2010 yılında tahmini olarak 2 bin 650 yaşam yıl ve 42 bin 910 iş günü kaybına yol açtı. Çanakkale'de işletmede olan üç ve inşaat halinde olan iki kömürlü termik santral bulunuyor. 11 adet termik santralin daha önlisans süreçleri devam ediyor. Temiz Hava Hakkı Platformu'nun 2017 yılında yaptığı çalışmada Çanakkale'de 16 termik santral çalıştırıldığında hava kirliliği durumunun ne olacağı analiz edildi. Raporun en çarpıcı kısmı ise PM2.5 isimli akciğerlerin derine kadar ulaşıp dolaşım sistemine karışarak hayati organların damarlarında hasara neden olabilen çapı 2,5 mikrometreden küçük parçacık madde üzerine yapılan tahminler. Rapora göre Çanakkale'de 16 kömürlü termik santral çalıştırılırsa PM 2.5 seviyeleri Çanakkale'de yüzde 150'ye, İstanbul'da ise yüzde 25'e kadar artabilir. Ayrıca raporda, artan kanserojen PM2 .5 miktarının yılda yeni 75 akciğer kanserine, 549 iskemik Kalp Hastalığına, 163 felçe ve 46 KOAH'a neden olacağı belirtiliyor.

Hava kirliliği tahminleri Avrupa Birliği sınır değerlerinin üzerinde

Türkiye'de yeni termik santral projeleri tartışılırken dün Avrupa Komisyonu yeni Büyük Yakma Tesisleri En iyi Yöntemler Mevcut En İyi Teknikler Referans Belgesi'ni yayımladı. Sağlık ve Çevre Birliği'nin (HEAL) Türkiye Danışmanı Funda Gacal; “Avrupa Komisyonu'nun dün kabul ettiği bu yeni yönetmelikle kömürlü termik santrallere yeni ve daha sıkı emisyon limitleri getiriliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde proje aşamasındaki tüm santraller bu yeni limitlere uymak zorunda, mevcut santrallerin de emisyon limitleri sınırlandırıldı ve uymaları için 4 yıl süreleri olacak. Türkiye mevzuatındaki limitler bu yönetmeliğin çok üstünde, yani kirliliğin ve yüksek emisyonun önünü açıyor. Hava kirliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele için atılan bu adımları başta halk sağlığını korumak adına Türkiye'nin de takip etmesini ümit ediyoruz” dedi. Platform itiraz metninde ayrıca Kirazlıdere Termik Santrali'nin ÇED raporunda yer alan hava kirliliği değerlerinin Avrupa Komisyonu'nun yeni sınır değerlerinin üzerinde olduğunu ve bu değerlerin insan sağlığını geri dönülemez şekilde bozacağının altını çizdi. Bu yanlıştan dönülmesini, Çanakkale'de işletmede olan üç kömürlü termik santrale bir yenisinin daha eklenmemesini talep etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/17-stkdan-itiraz-geldi_160941.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!