Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Termik Santral İçin Kamulaştırma Kararı

Sivil toplum örgütlerinin itirazlarına rağmen İstanbul ve Tekirdağ sınırları içinde kalan bazı taşınmazlar kömürlü termik santral için acele kamulaştırma kararı alındı.

yapi.com.tr
Termik Santral İçin Kamulaştırma Kararı

Sivil toplum örgütlerinin itirazlarına rağmen İstanbul ve Tekirdağ sınırları içinde kalan bazı taşınmazlar kömürlü termik santral için acele kamulaştırma kararı alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 27 Ekim 2016'da  “Ergene Havzası 1/100000 ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Plan Değişikliği” ile 1/25000’lik planları değiştirerek Silivri – Çerkezköy ve Vize’de iki bölgeyi “Enerji Üretim Alanı” ilan etti.

Plan değişiklikleriyle bölgede linyitle çalışacak iki yeni termik santrale de yeşil ışık yakılmıştı.

Tekirdağ Çerkezköy’e kurulması planlanan 545 hektarlık Enerji Üretim Alanı’nın 485 hektarlık kısmı ise İstanbul Silivri’de yer alıyor.

Alanlar kamulaştırıldı

Resmi gazetede dün yayımlanan karara göre, İstanbul ve Tekirdağ sınırları içinde kalan bazı taşınmazların, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) uhdesindeki ruhsatlı maden sahalarında üretilecek kömürün değerlendirilmesi kapsamında yapımı planlanan termik santrallerin inşası amacıyla EÜAŞ tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Birinci derece tarım alanı

Konuyla ilgili Silivri Haber Ajansı’na konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar “Birinci derece tarım alanı olan bölgemiz ile ilgili çıkan bu karar, Trakya adına büyük bir şanssızlıktır. İlçemizde yapılacak olan yatırımların etkilenmesine, tarımın yok olmasına yönelik kaygımız büyük. Türkiye’nin en verimli topraklarından biri olan Trakya’da bu toprakları korumak boynumuzun borcu olmalıdır. Bu konunun halkımızın istekleri doğrultusunda çözülmesi, gerek hukuki, gerekse kamuoyu duyarlılığı sağlanması konusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

MHP Silivri İlçe Başkanı Türkyılmaz yaptığı açıklamada “Silivri’mizin verimli arazilerini yok etmek isteyenleri, kanser hastalığına neden olan ve insanlarımızı göz göre göre bu hastalığa maruz bırakanları eleştirmekten de çekinmiyoruz. Zehir saçan bu santrali istemiyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-santral-icin-kamulastirma-karari_156445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!