Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Avrupa’da Yeni Kömürlü Termik Santral Yapmayacağız"

Aralarında Türkiye'de termik santral yapan şirketlerin de olduğu Avrupa Elektrik Üreticileri Derneği, 2020 yılından itibaren yeni kurulacak olan kömürlü termik santrallere yatırım yapmayacağını açıkladı.

yapi.com.tr
"Avrupa’da Yeni Kömürlü Termik Santral Yapmayacağız"

Bianet'in haberine göre, Avrupa Elektrik Üreticileri Derneği (Eurelectric), 2020 yılından itibaren yeni kurulacak olan kömürlü termik santrallere yatırım yapmayacağını ve Paris Anlaşması hedeflerine destek verdiğini açıkladı.

İklim değişikliği ile mücadele için geçen yıl Paris'te kabul edilen anlaşmanın ardından artık küresel ısınmanın 1,5 derecenin altında tutulması gerektiğinde anlaşıldı. Bunun için de iklim değişikliğinin en büyük nedenlerinden biri olan kömürden vazgeçilmesi gerekiyor.

Eurelectric'in, aralarında Türkiye’den Enerjisa, EÜAŞ, Çalık, Bereket Enerji’nin de bulunduğu 3 bin 500 üyesi var.

Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe), Eurelectric’in bu kararını önemli bir başlangıç olarak görüyor ancak iklim değişikliği ile etkin mücadele için var olan termik santralleri de aşamalı olarak devre dışı bırakmayı hedefleyen planların da ortaya koyulması gerektiğini belirtiyor.

Climate Analytics’in yayınladığı rapora göre, Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu uzun vadeli hedeflere ulaşılabilmesi için, Avrupa Birliği’ndeki kömürlü termik santrallerin 2030’a kadar kapatılması gerekiyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde halihazırda faaliyet gösteren toplam 280 kömürlü termik santral bulunuyor.

"Karar Türkiye ve Balkanları da kapsamlı"

CAN Europe adına açıklamayı değerlendiren Elif Gündüzyeli şöyle dedi: "Avrupalı elektrik üreticilerinin kömür kaynaklı enerji üretiminde gelecek görmüyor olması, artık herkesin küresel yenilenebilir enerjiye geçiş sürecinin bir parçası olmak istediğini açıkça ortaya koyuyor. Avrupa Birliği menşeili, ileri görüşlü elektrik üreticisi firmalar, Paris Anlaşması patikasından giderek uzun vadede kârlı kalmak istiyorlarsa 2030 itibariyle mevcut santralleri de kapatmak durumunda kalacaklar."

"Ancak Eurelectric'in açıklaması, üyesi olan Türkiye, Balkanlar, Polonya ve Yunanistan gibi küresel enerji dönüşümü trendini yakalayamamış ülkelerde planlanan yeni kömürlü termik santralleri de kapsamalı. Çünkü bu ülkeler dışındaki diğer Avrupa ülkeleri, halihazırda yeni kömür yatırımlarından vazgeçmiş durumdalar ve hatta mevcut santralleri de kapatmaya başladılar."

Üyelerin Türkiye'deki projeleri

Türkiye'de mevcut 27 santrale ek olarak 70'e yakın yeni santral yapılması planlanıyor.

Türkiyeli Eurelectric üyelerinin planladıkları termik santral yatırımları şöyle: EÜAŞ toplamda yaklaşık 10 GW’lık linyit projesini hayata geçirmeyi planlıyor. EÜAŞ’ın Tekirdağ, İstanbul ve Konya Karapınar’da termik santral projeleri bulunuyor. EÜAŞ, ayrıca Avrupa’nın en kirli termik santrallerinden olan Afşin Elbistan termik santraline de yeni üniteler inşa etmeyi planlıyor.

Çalık Holding ise, Çankırı’da 150 MW’lık kömür santrali planlıyor. Projenin ön lisans süreci tamamlandı.

Bereket Enerji de Çankırı’da kömür yatırımları planlıyor. 135 MW kapasiteye sahip olması planlanan bu yatırım lisans sürecini tamamlamış durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/avrupada-yeni-komurlu-termik-santral-yapmayacagiz_157757.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!