Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

17 Tane Akmerkez Kadar Alışveriş Merkezi Geliyor

Son 19 yılda toplam büyüklüğü 2.4 milyon metrekareye ulaşan 115 alışveriş merkezi açılırken, 2007-2008 döneminde toplam 37 alışveriş merkezi daha tüketicilerin hizmetine sunulacak.

Vatan Gazetesi
17 Tane Akmerkez Kadar Alışveriş Merkezi Geliyor

odern alışveriş merkezi kavaramıyla 1988 yılında açılan Ataköy Galeria’yla tanışan Türkiye’de artan talep çılgınlığa dönüştü. Son 19 yılda toplam büyüklüğü 2.4 milyon metrekareye ulaşan 115 alışveriş merkezi açılırken, 2007-2008 döneminde toplam 37 alışveriş merkezi daha tüketicilerin hizmetine sunulacak.

Söz konusu alışveriş merkezlerinin toplam alanı 1.4 milyon metrekareyi, yani Avrupa’nın en büyüğü konumundaki İstanbul Şişli’deki Cevahir Alışveriş Merkezi’nin 13 katını, Akmerkez’in ise 17 katını buluyor. Üstelik bu rakama planlama aşamasındaki alışveriş merkezleri de dahil değil. Bu projeler de dahil edildiğinde 2010’da alışveriş merkezi sayısının 200’ü geçmesi, toplam alanın ise 5 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor.

Rekortmen Forum
Türkiye’de yapım aşamasındaki alışveriş merkezlerinden aslan payını İstanbul alıyor. Türkiye’nin en büyük şehrinde 2008 sonundan önce 22 yeni alışveri merkezinin tamamlanarak izmete açılması bekleniyor. Söz konusu alışveriş merkezlerinin toplam alanı ise 757 bin metrekareyi buluyor. Bunlar içinde Hollanda merkezli Multi Turkmall şirketi tarafından Bayrampaşa’da yapımına başlanan Forum İstanbul projesi 120 bin 700 metrekarelik alanıyla hem Türkiye hem de Avrupa rekorunu kıracak. Alışveriş merkezi tamamlandığında Cevahir’den 13 bin 700 metrekare daha büyük olacak.

Alışveriş merkezi yapımında ikinci sırayı Ankara alırken, Başkent’te toplam alanı 256 bin 600 metrekareyi bulan 7 alışveriş merkezi 2008 sonuna kadar tamamlanacak. Bu alışveriş merkezleri içinde Celepcioğlu Grubu tarafından inşaatına başlanan Cepa, 100 bin metrekarelik alanıyla ilk sırada yer alıyor. Antalya’da 2008 sonuna kadar tamamlanacak Forum Antalya ise 108 bin metrekarelik alanıyla Türkiye’nin üçüncü büyüğü olacak.

Bin kişiye 90 m2 alışveriş alanı...
Alışveriş merkezi sayısındaki hızlı artışta finansman imkanlarının da kolay olması etkili. Alışveriş merkezleri daha tamamlanmadan yerli ve yabancı yatırımcılara hisse veya varlık satışı yapabiliyor. Son dönemde Akmerkez, Cevahir ve Eskişehir’deki Neo, alışveriş merkezlerinin yüksek kira gelirlerinden yararlanmak için Türkiye’ye gelen uluslararası sermayeden pay aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/17-tane-akmerkez-kadar-alisveris-merkezi-geliyor_50982.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!