Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2,5 Yılda 103 Kavşak ve Yol

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2,5 yılda 103 kavşak ve yol çalışmasını tamamlayarak bir rekora imza attı.

ibb.gov.tr
1 2,5 Yılda 103 Kavşak ve Yol

stanbul Büyükşehir Belediyesi, 2,5 yılda 103 kavşak ve yol çalışmasını tamamlayarak bir rekora imza attı. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı “25 kavşak ve yolun toplu açılış töreni”ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Vali Muammer Güler, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, AK Parti Yöneticileri ile Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları katıldı.

Başbakan Erdoğan; “İstanbul, Türkiye'nin moral kaynağı…”
Açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da her gün milyonlarca insanın trafiğe çıktığını ve ulaşımla ilgili sorununun kısa sürede, kolayca çözülemeyeceğini belirterek, “İstanbul'un şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak alt geçit, köprü ve köprülü kavşakların açılışında bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Açılan kavşaklar vaat edilen 116 projeden 103’üncüsüdür. Denizde de, raylı sistemde de en iyi planlamayı yaparız ama ısrarla söylüyorum; İstanbul'a göçün önüne geçmek durumundayız” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi İstanbul’un misyonuna yakışır hizmetler yapıyor…”
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin giderek artan bir tempoyla İstanbul’un ismine ve misyonuna yakışır önemli atılımlar gerçekleştirdiğini dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her geçen gün hizmet zincirine yeni halkalar ekliyor. Adım adım İstanbul'un geleceğinin inşa edildiği bu hizmetlerin, bu tesislerin açılışı için sık sık bir araya geliyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında 20 kavşağın temelini attık. Mart ayında 40 kavşak ve yolun, Haziran ayında da 42 kavşak ve yolun daha temelini attık ve açılışını yaptık. Şimdi de 25 kavşak ve yolun daha toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Böylece Nisan 2004'ten bu yana İstanbul'a 103 kavşak ve yolu kazandırmış oluyoruz. Az sonra buradan İkitelli’ye geçeceğiz. Orada da Kiptaş toplu konutlarının açılış törenine katılacağım. Yağmur demeden, çamur demeden, kar demeden yolumuza devam ediyoruz. Sözümüz vardı ya; uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece... İstanbul her geçen gün daha da güzelleşiyor. İstanbul bir simge şehir. Bu ağırlığına paralel olarak dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi. Nüfus yoğunluğu, yeni yatırımlar gerektiren ciddi ihtiyaçları, çözüm bekleyen önemli sıkıntıları var. Sorunların başında ulaşım geliyor. Her gün milyonlarca insanın trafiğe çıktığı, çok büyük bir nüfusun dolaştığı bir şehrin ulaşımla ilgili sorunu kısa sürede, kolayca çözülemez. Her gün yüzlerce aracın toplam araca ilave edildiği, yaklaşık 600 civarında aracın trafiğe katıldığı bu sorunla mücadele etmek kolay değil.”

Yakın, orta ve uzun vadede planlamalar yapıp, imkanlar seferber edilerek, doğru adımların zamanında atılmasıyla sorunun asgariye indirilebileceğini anlatan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetin de bunu yaptığını söyledi. Erdoğan, “Yüzde yüz bunu halledebilir miyiz? Açık söyleyeyim, yüzde yüz halledemeyiz. Neden? Çünkü İstanbul'un sınırları belli, iskan noktalarındaki yapılaşma belli. İstanbul'da şu anda kişi başına düşen otomobil sayısı belli ve her geçen gün bu sayı artıyor” dedi.

“Bütün imkanlar insan için…”
İnsanların refah düzeylerinin artmasıyla yapılaşma oranının artacağını ve yeni yerleşim yerleri açılacağını ifade eden Erdoğan, buralara toplu taşıma ve diğer altyapı hizmetlerinin eksiksiz götürülmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, halkın da yapılan toplu taşıma sistemlerine yönelmesinin önemini vurgulayarak, denizde, havada ve raylı sistemlerde sınırsız imkanlar bulunmadığını, yeri geldiğinde bunların da yetersiz kalabileceğini bildirdi.
Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Denizde de, raylı sistemde de en iyi planlamayı yaparız ama ısrarla söylüyorum; İstanbul'a göçün önüne geçmek durumundayız. Anadolu'da yerinde iskanı temin etmek durumundayız. Her önüne gelenin İstanbul'a yerleşmesi için ‘bırakın yerleşsin’ diyemeyiz. Buna hakkımız yok. Şehirlerin bizim üzerimizde hakları var. Bunu unutmayalım. İstanbul bizim için bir vizyon, bir imar şehridir. Bunu unutmayalım. Nasıl ki değerli bir eşyamızı özenle koruyorsak, İstanbul'u da öyle korumak durumundayız. Sadece İstanbul’u değil, birçok şehrimiz var böyle. Şu anda İstanbul surlarının çevresinde yapılan bir sürü ucube yapı var. Bunlar geçmişte yapılmış. Bunlara nasıl müsaade ettiler? Bunların çözümünü el ele vererek bulmak durumundayız. Çünkü burada bir ülkenin itibarı, geleceği yatmaktadır.”

İstanbul'un ulaşım sorununun giderilmesi için hazırlanan projelerin bir bir hayata geçirildiğini kaydeden Erdoğan, “Bekara karı boşamak kolaydır. Bazıları çıkıp televizyonlarda konuşuyor. ‘Şuradan şuraya bu kadar saatte geçtim’. Doğrudur, haklıdır ama dünyaya da bir bakın. Dünyada birçok kent aynı sıkıntıyı yaşıyor. Her zaman her yerde söylüyorum, aynı sıkıntıyı New York, Londra ve Tokyo da yaşıyor. Onlar altyapıyı çoktan başarmış olmalarına rağmen bu sıkıntıyı yaşıyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Marmaray Projesi devam ediyor. Kız Kulesi’nin güneyinden geçecek olan motorlu araçlar için planlanan tüp geçiş projesi üzerinde çalışmaları da sürüyor. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinde tamamen OGS’ye geçilmesi lazım. Bu yine sorunu çözmeyecek ama sıkıntıyı biraz daha azaltır. 3. köprüye karşı çıkanlar var. Bu zatlar mimar. 3. köprüye karşı çıkıyorlar. Neden karşı çıkıyor? Boğaz'ın güzelliğini bozarmış. Beyefendi, bütün imkanlar insanlık içindir. İnsandan daha değerli bir şey yok. Dünyada bir nehrin üstüne 5, 10 köprü yapılıyor. Ne için? İnsanlık için. En yüce mahluk olan insan yaratılmışların en şereflisi, ona hizmet için ne gerekiyorsa yapılır. Ve 3. köprüyü yaptığımız zaman ne olacak? Bu köprü üzerine tüm ağır vasıtalar kaydırılacak, böylece trafikte rahatlama sağlanacak. Tüm İstanbullulara, İstanbul’a gelen konuklara sesleniyorum; Biz bu şehre sevdalıyız. Bunu böyle bilin. Onun için yıllardır atılmayan adımları atıyoruz. Gelecek nesillere bizler çağdışı bir şehir mı bırakalım?” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş; “İstanbul’a 18.2 milyar YTL’lik ulaşım yatırımı yapıyoruz…”
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul'un trafik sorununu kavşaklar, yollar, raylı sistemler ve tünel yollarla çözmekte karalı olduklarını belirterek, şöyle konuştu; “Toplam bütçemizin yüzde 55’ini ulaşımla ilgili yatırımlara ayırdık. Şu anda önümüze koyduğumuz 5 yıllık hedef içinde devam eden raylı sistem yatırımlarının maliyeti 4 milyar YTL, 2007-2001 yılları arasında gerçekleştirmek için ihalesini hazırladığımız yatırımların bedeli de 5 milyar YTL. Yollar ve kavşaklar ise 2.8 milyar YTL. Bu yatırımların bir kısmı tamamlandı, bir kısmı devam ediyor. Bizim ulaşıma yatırımımız toplamda 14.8 milyar YTL gibi çok büyük bir rakam. Ancak bununla kalmıyor. Yıllık 300 milyon YTL’yi bulan bakım onarım harcamalarının 5 yıllık toplamı 1.5 milyar YTL’lik bir yatırım yapıyoruz. Bununla da bitmiyor. Bir de ulaşım için satın almalar var. Kış araçları için 100 milyon YTL harcadık. Öte yandan, İDO’nun 600 milyon YTL, Ulaşıml AŞ’nin 200 milyon YTL, İETT’nin de 2 bin araç alımı dahil olmak üzere 1 milyar YTL’lik yatırımı var. Bu da toplamda 1.9 milyar YTL’lik yatırım demektir. 5 yıl içinde gerçekleştireceğimiz bütün ulaşım yatırımlarımızın toplamı bu rakamlarla 18.2 milyar YTL’yi buluyor. Yani 12 milyar dolarlık bir yatırım hedefi koyduk ve bunu büyük ölçüde gerçekleştirmenin gururu içindeyiz.”

Açılışı gerçekleştirilen 25 kavşak ve yol düzenlemesinin hizmete girmesinin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Başkan Topbaş, “Eskiden bir kavşak için bile çok büyük törenler düzenlenirdi. Bizim iş yapmaktan bunlara vaktimiz yok. Bunun için 25’lik dilimler halinde açılış ve temel atmalar yapıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana açılışını yaptığımız toplam 103. kavşak ve yolun bize maliyeti 1.1 milyar YTL’yi buluyor” dedi.

‘7 tepe 7 Tünel’ projesi kapsamında İstanbul genelinde toplam 156 kilometre tünel yol inşa edeceklerini vurgulayan Kadir Topbaş, “Böylece İstanbul trafiğindeki birkaç yüz bin aracı yeraltına almış olacağız. Bu da trafiğe ciddi bir rahatlık getirecek. Bu projenin ilk adımı olarak, Kağıthane’den başlayan ve Piyalepaşa Bulvarı’ndan geçerek Dolmabahçe’deki Kadırgalar bölgesine ulaşan hattın ihalesini yaptık. İnşaak çalışmaları hızla sürüyor. Takriben 7.5 kilometrelik olan bu hattın bize 100 milyon YTL civarında maliyeti var. ‘7 tepe 7 Tünel’ projesinin toplam maliyeti ise 3 milyar YTL civarında olacak” diye konuştu.

Islah edilen dereler selden etkilenmedi…
Konuşmasında İstanbul’un son dönemde yağışlardan etkilendiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ama 40 milyon YTL’lik bir yatırımla ıslah ettiğimiz Alibeyköy Deresi’nin çevresinde hiçbir sorun yaşanmadı. Yine ıslah çalışmaları tamamlanmak üzere onal Tavukçu Deresi’nde bir problem yok. Ama 1997 yılında zamanın Hükümeti tarafından ıslah edilmek üzere Sayın Başbakanımıza verilmeyen Cendere’yi yine su bastı. Demek ki at binenin, kılıç kuşananın… Boş çuval ayakta durmaz. Biz Başbakanımızın İstanbul’da başlattığı ve şu anda Türkiye genelinde devam ettiği büyük yatırımları örnek alarak çalışıyoruz. İstanbul gibi dünya ölçeğinde sorumluluğu olan bir şehrin yöneticileri olarak, bu başarıyı devam ettirmede azimli ve kararlıyız. İstanbulluların hepsi hizmetlerimizde yanımızda. Kötü hava koşulları nedeniyle yaptığımız ikazlar bile hemen dikkate alınıyor. Bu da halkımızın bize güvendiği anlamına geliyor. Ben İstanbullulara teşekkür ediyorum, 25 yeni yol ve kavşak İstanbul için hayırlı olsun diyorum.”

Vali Güler; “İstanbul’a yapılan ulaşım yatırımları Marmaray ve 3. köprüyle 25 milyar YTL…”
Türkiye genelinde yaşanan sel sıkıntısı İstanbul’da da yaşandığını hatırlatan İstanbul Valisi Muammer Güler ise, “İstanbul’daki yağışları Büyükşehir Belediyemiz, ilçe ve belde belediyelerimizle birlikte yaptığımız yerinde müdahalelerle büyümeden geçiştirdik. Başbakanımızın talimatıyla ilgili fonlardan yapılan desteklerle devletin sıcak eli vatandaşlarımıza ulaştı. Şu anda sıkıntıları telafiye çalışıyoruz” dedi.

O bölgelerdeki altyapı sorunlarını çözmek için Büyükşehir Belediyesi’nin çok ciddi çalışmaları olduğuna dikkat çeken Vali Güler, “Büyükşehir Belediyemizin, özellikle ulaşıma ve trafiğe şimdiye kadar yapılan pansuman tedbirlerin ötesine geçerek sistem bazında getirdiği yenilikler getirmesi, çok önemli ve büyük hizmetlerdir. İstanbul’da ulaşıma yapılan toplam yatırım Marmaray ve 3. Köprü çalışmalarını da dikkate aldığımızda 25 katrilyonu aşmaktadır. Bütün bu projeler İstanbul trafiğine kalıcı çözümler getirecektir. Bu önemli çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ile çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Yapılan yatırımların İstanbul için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-5-yilda-103-kavsak-ve-yol_49365.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • calışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim acaba beylikdüzüne metrobüs yolu nezaman yapılacak? mustafaboz05@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!