Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2-B Satışına Karşı Toplanan İmzalar, 1 Milyona Yaklaştı

TEMA Vakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi, kampanyaya 1 milyon imza hedefiyle başladıklarını söylerken, hedefe ulaştıklarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Köksal Toptan'la görüşeceklerini bildirdi.

Referans Gazetesib>TEMA Vakfı'nın 2-B olarak adlandırılan "orman alanı dışına çıkarılmış araziler"in satışına karşı ekim ayında başlattığı imza kampanyasına destek verenlerin sayısı 1 milyona yaklaştı. TEMA Vakfı Genel Müdürü Uygar Özesmi, kampanyaya 1 milyon imza hedefiyle başladıklarını söylerken, hedefe ulaştıklarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Köksal Toptan'la görüşeceklerini bildirdi.

Özesmi, hükümetin Anayasa taslağındaki 2-B'lere ilişkin düzenlemelerin ormanların bugünkünden çok daha büyük bir talana açılmasına ve yapılmış olan işgallerin affına neden olacağını savunurken, "Mesajımız net, 2-B'lerin işletilmesine ve işgal edilmesine izin vermemek için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Referans'ın sorularını yanıtlayan Özesmi, hükümetin 2-B'lerin satışına ilişkin düzenlemeleri bir süre önce rafa kaldırmışken seçim dönemi tekrar gündeme getirdiğini ve son günlerde yapılan Anayasa çalışmalarında da 2-B'lerin tarih sınırının genel seçimlerin ertesi günü olan 23 Temmuz 2007'ye çekildiğini söyledi. Özesmi, bunun üzerine daha önce onlarca sivil toplum kuruluşuyla birlikte oluşturdukları "Ormanlarımıza Sahip Çıkalım Birliği"ni (OSB) yeniden canlandırdıklarını belirtirken, birlik çalışmaları kapsamında konuya ilişkin olarak siyasilerle yaratıcı bir diyalog geliştirmek istediklerini vurguladı.

TEMA'nın çözüm önerileri
2-B arazilerinde satışın kesinlikle düşünülmemesi gerektiğini vurgulayan TEMA'nın çözüm önerilerinin ilki; bu arazilerden orman köylüsüne tahsis edilecek olanlar hariç bir an önce geriye doğru 5 yılı da içeren haksız kullanıcı ücreti (ecrimisil) alınmaya başlanması. Toplu yerleşim alanı haline gelmiş arazilerde değil ama orman içinde münferit veya siteler halinde yapılaşmaların yıkılmasını isteyen Vakıf, buraların yeniden orman haline dönüştürülmesini istiyor. TEMA, kentleşen alanlarda satış dışı çözüm talep ederken, bu arazilerin "orman niteliğini kaybetme" ölçütleri arasında şu koşulların da birlikte aranmasını istedi: Orman bütünlüğü, su ve toprak rejimi ile çevresindeki orman ekosistemlerinin tüm öğeleriyle kendisini yenileyebilme gücüne zarar verilmemesi; ormancılık çalışmalarının etkenlik, verimlilik ve kârlılık düzeylerinin düşürülmemesi.

En fazla 2.5 milyar dolar gelir
TEMA'nın verilerine göre; bugün "orman" sayılan alanların yüzde 80'inden fazlasının kadastrosu yapılmış değil. 2-B olarak adlandırılan 473 bin hektar arazinin de yalnızca yüzde 9'unun kullanım kadastrosu yapılabildi. Kullanım kadastrosu yapılan bu alanın yalnızca 6.7 bin hektarı satılırken bunlardan 2003 fiyatlarıyla 49 trilyon TL elde edilmiş. Vakıf, buradan hareketle yaptığı hesaplamada tüm 2-B'ler satılabildiğinde, 2003 fiyatlarıyla elde edilebilecek gelirin ifade edildiği gibi 25 milyar dolar değil en fazla 2.5 milyar dolar olabileceğini savunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2-b-satisina-karsi-toplanan-imzalar-1-milyona-yaklasti_58445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!