Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2 Keban Barajına Denk Tasarruf Mümkün

Lambanın kullanım ömrü boyunca aydınlatma enerjisi maliyetinin kendisinin alış maliyetinden on kat daha fazla olması, en ucuz ampulü seçmenin, uzun dönemde para tasarrufu sağlamayacağını ortaya koyuyor. Fiyatları daha pahalı olmasına rağmen kompakt floresan lambaların kullanım ömrü akkor lambaya göre 8 kat uzun ve akkor lambanın yüzde 20'si kadar

CNN Türk
2 Keban Barajına Denk Tasarruf Mümkün

Türkiye genelinde elektriğin tasarruflu kullanımı, ülkeye 2 Keban barajına denk bir elektrik tasarruf sağlayabilecek. Başbakan'ın genelgesiyle kamu kurumları tasarruflu ampul kullanımına başlıyor. Ancak etkin bir enerji verimliliği için kamunun yanı sıra hane ve sanayi kesiminin de akkorlu lambalardan tasarruflu lambalara geçmesi gerekiyor.

Enerji verimliliği kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının mevcut akkor flamanlı lambaları tasarruflu ampullerle değiştirmesine dönük Başbakanlık genelgesi dün yayımlandı.

Türkiye'de elektrik enerjisinin önemli bir bölümü aydınlatmada kullanılırken, tasaruflu ampuller (kompakt floresan) ile yüzde 80 oranında tasarruf sağlanıyor. Bu da otomatik fiyat mekanizmasına bağlı olarak elektrik fiyatlarında artış beklenen dönemde, evlerde aylık elektrik kullanımının yüzde 20'sini aydınlatmanın oluşturduğu dikkate alındığında tüketicilerin 25 YKr yerine 2,5 YTL vererek aydınlatma için yüzde 80 daha az fatura ödemesi anlamına geliyor. Piyasada akkor lamba fiyatları 0,25-0,30 YKr arasında değişirken, tasarruflu lambaların fiyatı 2,5-3 YTL arasında değişiyor.

Ucuz ampul aslında ekonomik değil

Lambanın kullanım ömrü boyunca aydınlatma enerjisi maliyetinin kendisinin alış maliyetinden on kat daha fazla olması, en ucuz ampulü seçmenin, uzun dönemde para tasarrufu sağlamayacağını ortaya koyuyor. Fiyatları daha pahalı olmasına rağmen kompakt floresan lambaların kullanım ömrü akkor lambaya göre 8 kat uzun ve akkor lambanın yüzde 20'si kadar enerji kullanıyor.

Örneğin üç yıl süresince (4,380 saat), günde 4 saat ve aynı miktarda aydınlatma sağlayan iki lamba tipi için basit bir karşılaştırma yapıldığında bu sürede 6 adet akkor flamanlı lamba kullanırken, kompakt floresan lambanın 3,8 yıl daha kullanım ömrü devam ediyor.

Konutlar ve ofisler için uygun olan tasarruflu lambaların hemen hemen her yerde kullanımı mümkün. Kullanımda 75 vattlık akkor flamanlı lamba yerine, 15 vattlık bir kompakt floresan lamba kullanarak, aynı aydınlatma yüzde 80 daha az enerji tüketerek elde ediliyor.

Bu nedenle enerji verimli lambalar başlangıçta pahalıya mal olurken, düşük faturalar ile yatırım kısa sürede kendini çok çabuk geri ödüyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/2-keban-barajina-denk-tasarruf-mumkun_63134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!