Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

20 Bin Metrekareyi Değiştirecek Tarlabaşı Projesi Görücüye Çıktı

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde düzenlenen 'Tarlabaşı Geleceğini Paylaşıyor' sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı bir davetle açıldı. Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı davette konuşan Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul'un tarihi değerler açısından önemli bölgelerinden biri olan Tarlabaşı'nın

Sabah Gazetesi
20 Bin Metrekareyi Değiştirecek Tarlabaşı Projesi Görücüye Çıktı

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde düzenlenen 'Tarlabaşı Geleceğini Paylaşıyor' sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı bir davetle açıldı. Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı davette konuşan Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul'un tarihi değerler açısından önemli bölgelerinden biri olan Tarlabaşı'nın büyük bir dönüşüme hazırlandığını ifade etti. Tarlabaşı ve çevresinin yıllarca ihmal edildiğini ve kültürel zenginliğin korunamadığını belirten Demircan, Tarlabaşı'nın küçük parsellerden oluşan ve çağdaş ihtiyaçları karşılamayan yapısı, dar sokakları ve otopark sorunu, kötü çevre koşulları nedeniyle mülk sahiplerinin yatırım yapamadığı ve yüksek proje maliyetleri yüzünden yıllarca ihmal edildiğini söyledi.

2010'a hazırlık

Tarlabaşı Yenileme Projesi ile bölgenin çağdaş ve modern bir görünüme kavuşacağına dikkat çeken Demircan, proje kapsamında toplam 20 bin metrekarelik alanda 278 binanın restore edileceği ve 90 bin metrekarelik bir kullanım alanı bulunduğunu dile getirdi. Projeyle mülk sahipleri ile yatırım sahiplerini buluşturduklarını kaydeden Demircan, serginin 1 ay açık olacağını, uzmanların ve ilgili tarafların önerileri ile son şeklini alacağını söyledi. Restorasyon için seçilen bölgedeki binaların yüzde 3.5 oranında kullanıldığını ve mülk sahipleri ile anlaşmaların yapıldığını belirten Demircan, kiracıların da sürece katılması için TOKİ ile protokol hazırlandığını ve çekilişsiz kurasız daire edinmelerinin sağlandığını kaydetti.Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise İstanbul'un tarihi dokularından Tarlabaşı'nın yeniden kazanılmasının önemli bir proje olduğunu belirtti. Günay, İstanbul'un dünyanın çok özel yerleşim alanlarından biri olduğunu belirterek, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinin bu kıymetin bilinmesini sağlayacağını dile getirdi. Günay, 2010'a hazırlık çerçevesinde fiziki mekanların tarihi dokuya uygun hale getirildiğini anlattı.

Proje 2 yıllık hazırlık sürecinde oluştu

Tarlabaşı Yenileme Projesi, yaklaşık 2 yıl süren bir çalışma sonucunda uygulama aşamasına geldi. Tarlabaşı'nda 9 adayı kapsayan bölge için hazırlanan projeler, Koruma Kurulu tarafından onaylandı ve Beyoğlu Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. Tarlabaşı bölgesinde başlayacak olan ve mevcut kentsel doku ile mimari yapılaşma özelliklerini de dikkate alan yenileme projesinin yalnızca mekânsal boyutu ile değil, toplumsal ve ekonomik boyutu ile önemli bir çalışma olduğu belirtiliyor. Beyoğlu Sanat Galerisi'nde sergilenen proje 22 Haziran'a kadar açık olacak.Bina yükseklikleri değişmeyecek

Kültür Bakanı Günay, Tarlabaşı'nın yüzde 5'inden az bir kısmında yenilenme projesinin uygulanacağını belirterek, binaların yoğunluk ve yüksekliğinin değişmeyeceğini, iç avlular ve yeraltı otoparkları oluşturulacağını, binaların dış cephelerinin iyileştirileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/20-bin-metrekareyi-degistirecek-tarlabasi-projesi-gorucuye-cikti_61656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!