Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kentsel Yenileme Projesi’nde Şok Gelişme

Büyük ilerleme kaydedildiği sık sık vurgulanan Tarlabaşı’nın dönüşümünde beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Tarlabaşı Mülk Sahipleri ve Kiracıları Kalkındırma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği adı altında dernek kuran semtteki mülk sahipleri, kamulaştırma çalışmalarının acilen durdurulması istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

Gazete Habertürk
Kentsel Yenileme Projesi’nde Şok Gelişme

Büyük ilerleme kaydedildiği sık sık vurgulanan Tarlabaşı’nın dönüşümünde beklenmeyen bir gelişme yaşandı. Tarlabaşı Mülk Sahipleri ve Kiracıları Kalkındırma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği adı altında dernek kuran semtteki mülk sahipleri, kamulaştırma çalışmalarının acilen durdurulması istemiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Başvuruyu yapan Avukat Barış Kaşka, eşsiz 209 tarihi binanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını, mülk sahiplerinin de mağdur edildiğini iddia etti.

“Acil” duruşma istendi

Avukat Kaşka, şunları söyledi: “İnsanların mülkleri, yok pahasına ele geçirilmek isteniyor. Acele kamulaştırma yetkisinden güç alan belediye, semt sakinlerinin kat karşılığı kamulaştırma önerilerini kabul etmiyor. Mülk sahiplerinin binalarını yenileme hakkını da kendilerine vermiyor. Bu nedenle uygulama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne açıkça aykırı. İdari işlemin yürütmesinin durdurulması, hayati öneme sahip.” Kaşka, AİHM’den davanın öne çekilmesini ve Strazburg'ta duruşma yapılmasını da talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Sürpriz başvuru, planları aksatacak mı?

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 20 Ocak’ta HT İstanbul yazarı Esra Boğazlıyan’a Tarlabaşı Yenileme Projesi’nin tüm detaylarını anlatmıştı. Demircan, 278 binada yenileme çalışması yapılacağını ve mülk sahiplerinin yüzde 60’ıyla anlaştıklarını söylemişti. Demircan, ilk kazmayı bu yıl vurmayı hedeflediklerini ve çökmek üzere olan binalarla işe başlayacaklarını söylemişti. Ancak 209 bina sahibinin AİHM’ye başvurması hiç de hesapta olmayan bir gelişme. Belediyenin bu başvuru karşısında takınacağı tavır merakla bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kentsel-yenileme-projesinde-sok-gelisme_79094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!