Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'200 Bina için Tapuda İşlem Başladı'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, "Kentsel dönüşüm süreci kapsamında vatandaşların talepleri başladı. Tespitler yapıldı. 200 bina için tapuda işlem başladı" dedi.

yapi.com.tr
'200 Bina için Tapuda İşlem Başladı'

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, 5 Ekim'de resmen başlayan kentsel dönüşüm sürecinin nasıl işleyeceğini 'NTV'ye Sorun' programında anlattı ve gelen soruları cevaplandırdı.

Dönüşüm kapsamında 128 lisanslandırılmış kuruluşun görev yaptığını belirten Gürgen, "Vatandaşların talebi başladı. Rapor ile riskli olduğu belirlenen ve tapuya bilgi gönderilen 200 bina var" dedi.

Kentsel dönüşüm bilgi linki

Bakanlık sayfasında 'kentsel dönüşüm bilgi' adlı bir link olduğunu dile getiren Gürgen, "Bu linke tıklanınca Türkiye haritası önünüze geliyor. Bölgelere ve şehirlere göre lisanslandırılmış kuruluşlar görülüyor" diye konuştu.

Risk tespitinde bölgeler arasında farklılıklar olduğunu da ifade eden Vedad Gürgen, "Deprem bilgileri tanımlanmış durumda. Evin, hangi deprem bölgesinde olduğuna ve standartlara göre hesaplama yapılıyor. Mesela, 5. derece Karaman, 1. derece İzmir arasında hesap farklılıkları var" dedi.

Anlaşamazlarsa satabilirler

Risk tespitinde, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün raporu incelediğini ve uygunsa ilgili tapu müdürlüğüne gönderdiğini hatırlatan Gürgen, "Tapu müdürlükleri de tebligatlara başlıyor. Bu noktadan sonra vatandaşlar, binalarını yıkmak zorunda. Yıkım ve yapım sorumluluğu tamamen vatandaşta. Bakanlık olarak riskli binalarda oturulmasına izin veremeyiz. Vatandaş yıkmazsa, yerel güçler ve sonrasında sorumluluk Bakanlık'a gelecektir. Bina yıkılacaktır. Sonra bu alana ev yapılıp yapılmayacağı vatandaşın kararıdır. Görevimiz riskli binaları bertaraf edip, vatandaşımızın can güvenliğini korumaktır. Maliyete de herkes kendi kararınca katlanacak" dedi.

Yeniden yapılacak binaların enerji verimliliği olan binalar olması gerektiğini de vurgulayan Gürgen, şöyle konuştu:

"1999'dan sonra mevzuat değişti. Yapı malzemeleri konusunda belli bir olgunluk seviyesine gelindi. Daha sağlam binalar yapılmak zorunda. Enerji verimliliği olan binalar olacak. Yoksa iskan alınamaz. Bu da evin değerini artıracak. Yeni ev yapılması konusunda 2/3'ün anlaşması sağlanamazsa satış da yapılabilir."

Aylık kira yardımının 600 TL olduğunu ve sürenin 18 ay olarak belirlendiğini de ifade eden Gürgen, "Faiz desteği için seçenekli bir sistem var" dedi.

Gürgen, emsallerle ilgili ise, "Örneğin, Kadıköy'de 2.07 emsal var. Bina yıkılıp, yeniden yapılırsa mevcut planda 2.07 olduğu için o kullanılacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/200-bina-icin-tapuda-islem-basladi_103520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!