Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Akçansa, 7 Bin 300 Sabancı...

200 Milyon Dolarlık Yatırım

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen, yeni rekabet koşullarına uyum sağlamak ve karbon ekonomisinde bir adım önde olmak için 5 yılda 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Gazete Vatan
200 Milyon Dolarlık Yatırım

STRONG>Sabancı rekabet için çimentoya 200 milyon dolar yatırım yapacak

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen, yeni rekabet koşullarına uyum sağlamak ve karbon ekonomisinde bir adım önde olmak için 5 yılda 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

İşler iyiye gidiyor

Dünyanın şu anda hiçbir zaman olmadığı kadar belirsizlikler içinde olduğunu ve bu belirsizlik, dalgalanma ve volatilitenin uzun süre devam edecek gibi göründüğünü belirten Göçmen, “İş performansımızın bütün rakiplerimizden daha üstün olması lazım. Çevreye ve sürdürülebilirliğe yatırım yapmalıyız. Geleceğin rekabet ortamında sürdürülebilirlik ve uyum konuları ön plana çıkacaktır. Yarının rekabet ortamında ve karbon ekonomisinde bir adım önde olmak için önümüzdeki 5 yılda 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı düşünüyoruz. Sadece uyum ve rekabet gücümüzü pekiştirmek için...” diye konuştu.

Mehmet Göçmen, soruları yanıtlarken, bu sene Türkiye’nin batı bölgelerinde işlerin daha iyiye gitmesini beklediklerini ve ilk 2 ayın bunu doğruladığını vurguladı. 2010 yılında olumlu bir pazar yaşamayı öngördüklerini belirten Göçmen, “İki pazarda da kötü sürpriz beklemiyoruz. Çünkü daha az kırılgan dış pazarlarımız var” dedi.

1 milyar dolar ciro

Cirodaki beklentilerinin bu yıl 1 milyar doların üzerinde olduğunu dile getiren Göçmen, çimentoda iç pazar 40-45 milyon ton civarında olacaksa bunun yüzde 20’sini satmayı düşündüklerini, Çimsa ve Akçansa’nın toplamda 14 milyon tonun üzerinde çimento ve klinker satışı yapmasını, bunun 8-9 milyon tonunu iç pazarda, geri kalanını da dış pazarda satmayı öngördüklerini kaydetti.

Marmara ve Ege küçüldü, diğer bölgeler büyüdü

Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Mehmet Göçmen (ortada), Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu ve Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal’ın katılımıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi ve hedeflerini açıkladı.

Mehmet Göçmen, Sabancı Çimento Grubu bünyesindeki Aksansa ve Çimsa’nın toplam klinker üretim kapasitesinin 11.5 milyon ton, çimento üretim kapasitesinin ise 15.4 milyon ton olduğunu, 2 şirketin Türkiye’nin çimento talebinin yüzde 19’unu karşıladığını söyledi.

Çimentonun sermaye ve karbon yoğun bir iş olduğunun altını çizen Göçmen, genellikle gelişmekte olan ülkelerde tüketimi daha fazla olan ürün olan çimento pazarının geçen sene gelişmiş pazarlarda büyük daralma yaşadığını, gelişmekte olan pazarların büyümesiyle dünya genelinde çimento tüketiminin aşağı yukarı sabit kaldığını kaydetti.

Türkiye’de pazarın Marmara ve Ege bölgelerinin küçüldüğünü, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’in büyüdüğünü anlatan Göçmen, “Bütün bunların ortalaması ise sıfır oldu. Çimento Türkiye’de genellikle yüzde 55-60 oranında konut ağırlıklıdır. Geçen yıl konut biraz azaldı, yüzde 50’lere geriledi, altyapı ve enerji yatırımları daha fazla ön plana çıktı” diye konuştu. 

 

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/200-milyon-dolarlik-yatirim_79342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!