Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2007, Konutta Teslim Yılı Olacak Dekorasyon Sektörü Canlanacak

"İnsanlar ev sahibi olunca dekorasyonu daha çok önemseyip daha çok para harcıyor" diyen Addresistanbul Genel Müdürü Funda Akın, piyasalarının asıl şimdi canlandığını söylüyor.

Sabah EMLAK
2007, Konutta Teslim Yılı Olacak Dekorasyon Sektörü Canlanacak

"İnsanlar ev sahibi olunca dekorasyonu daha çok önemseyip daha çok para harcıyor" diyen Addresistanbul Genel Müdürü Funda Akın, piyasalarının asıl şimdi canlandığını söylüyor.

Birkaç ay öncesine kadar konut kredisi faizlerinin 0.90'dan söz edilebilecek kadar düşük olması, inşaat sektörünün ardına aldığı rüzgarla piyasayı konut arzına boğması dolayısıyla yüzbinlerce insan ev sahibi oldu. Durum böyle olunca 'kendi evinde' yaşama lüksüne kavuşanların evini dekore etme ihtiyacı ve zevki de bir başka alanda heyecan yarattı. 2005'te İstanbul- Okmeydanı'nda açılan Addresistanbul da dekorasyon piyasasında yaşanacak hareketlilikten kendine önemli pay düşmesini bekliyor. Addresistanbul Genel Müdürü Funda Akın, "Gayrimenkul piyasası durulsa da hazırdaki konutların dekorasyonu yeni başlıyor" diyor.

- Şimdiki durum Addresistanbul'un açıldığı zamandan farklı. Bu size ne düşündürüyor?
Yüzde 30 oranında bir büyüme yaşanmıştı. Şimdi piyasa duruldu ama bu bizi çok etkilemez. Dekorasyon aşaması farklı bir şey ve buna her zaman talep olacaktır. İnsanlar kendi evlerini aldılar, dekore etmek isteyecekler. O bakımdan bizi vuruş değil, o büyüme etkileyecek. Geçen yıl başlayan gelişmenin 2006 sonu ve 2007 yazında dekorasyon sektörüne yansıması bekleniyor. Satılan o evler şimdi dekore edilmeye başlandı.

Funda Akın

- Son dönemde ne gibi tüketici değişiklikleri var dekorasyonda?
Ev sahibi olanlar kendi evleri olduğundan daha çok özeniyor ve daha çok para yatırıyor dekorasyona tabii. Ama eskiden dekorasyon çok ihtiyaca yönelik ve uzun süre değişime kapalıydı. Şimdi insanlar imkanlarına ve yaşam tarzlarına göre çok fazla değişiklik yapar oldu evlerinde. Ev, stillerini en çok belirleyebilecekleri yer olduğundan artık kendi hayatlarında bir farklılık olduğunda bunu evlerine de yansıtıyorlar. Mortgage da bunu destekleyecek bir şey.

Mevsimsellik gündeme geldi!
"Araştırmalar gösteriyor ki, evlerin bir odasını ya da tarzını değiştirme işlemi dönemsel olarak bile sıkça yapılıyor artık. 3 ayda bir, dışarıdaki havaya göre insanlar duvarların rengini, koltukları, objeleri değiştiriyor evlerinde. Dışarıdaki ruhu evlerine taşımak istiyorlar. Dekorasyon sektörü de moda gibi bu durumu ayak uyduruyor."

'Lüks konut pazarı etkilenmiyor'
"İç dekorasyon bile kredi gerektirebilir ve faizlerin artması insanların tüketim kabiliyetini etkilediğinden bunu da etkiler. Ancak, Addresistanbul, daha çok üst gelir grubuna hitap ediyor. Genel algı da her şeyin çok pahalı olduğu yönünde ama aslında öyle değil. Elimizdeki kalitenin ulaşılmaz olmadığını insanlara ulaştırmalıyız. 120 bin kişi ziyaret etti burayı 9 ayda. Alışveriş merkezi olarak az ama bu sektörde yüksek bir rakam."

http://www.yapi.com.tr/haberler/2007-konutta-teslim-yili-olacak-dekorasyon-sektoru-canlanacak_47413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!