Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Uyan Ey AKM!

2010 Ajansı: AKM'yi Yetiştiririz

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagic, NTV'ye yaptığı açıklamada, Bakan Ertuğrul Günay'ın "AKM 2010 yetişmeyecek" açıklamasını ve AKM'nin yenilenme projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi. Avdagic, "2010 için sembolik bir önemi olan AKM'yi yetiştireceğimizi düşünüyoruz" dedi ve

NTV
2010 Ajansı: AKM'yi Yetiştiririz

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagic, NTV'ye yaptığı açıklamada, Bakan Ertuğrul Günay'ın "AKM 2010 yetişmeyecek" açıklamasını ve AKM'nin yenilenme projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını değerlendirdi. Avdagic, "2010 için sembolik bir önemi olan AKM'yi yetiştireceğimizi düşünüyoruz" dedi ve kamuoyunda konuşulanın aksine 2010 yolunda aksamalar olmadığını kaydetti.

Avdagic, Banu Güven'in sorularını yanıtladı:

Projelerin 2010'a yetişip yetişmeyeceği tartışma konusuyken, AKM'nin yenilenmesinin durdurulması kararı çıktı. Bakan Günay AKM'nin 2010'a yetişmeyeceğini söyledi. AKM ile ilgili dava neden açılmıştı ve kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı olarak büyük bir gayretle ve kanunun bize verdiği yetkiyle kendi dönemimizde AKM'nin yenilenmesi için büyük bir gayret gösterdik. İhale sürecini tamamlayarak ihale ettik ve firmamızı tespit ettik. Ancak sevincimiz sadece 24 saat sürdü. İdari mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aldığını öğrendik. Konunun muhatabı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı üst mahkemeye itiraz edecektir. Biz yine olumlu düşünmek istiyoruz ve üst mahkemenin itirazı yerinde göreceği ve kaldığımız yerden devam edeceğimizi düşünüyoruz. Kısacası AKM'yi yetiştireceğimizi düşünüyoruz.

AKM yetişmezse neler yapılamayacak?

İstanbul'da çok farklı mekanlar var ve AKM'de yapılması öngörülen aktiviteler başka yerlere kaydırılacaktır. Ancak İstanbul'un en önemli ve tanınan kültür ve sanat merkezi olan AKM'nin yetişmesini sembolik bir önemi de vardır. Ajans olarak sizin aracılığınızla paylaşmak istediğim bir önemli konu daha var. Biz süreç içinde 3 kez koruma kuruluna projemizi soktuk. Konunun muhataba olan tüm tarafların eleştirilerini dikkate alarak projeyi revize ettik ve en son haliyle ihaleye çıktık. Dolayısıyla yürütme aşamasında gündeme gelen birçok hususun, ihale aşamasındaki dosya incelendiğinde, bu dosya ile örtüşmediği gözüküyor. Beni de en çok üzen konu bu.

Somutlaştırırsak; görünümde bir değişiklik olacak mı? AKM'nin karakteristlik özelliğinin ortadan kaldıracak bir proje mi?

Mümkün mü? Bu konuda iki muhatabımız var. Birincisi; AKM'yi yapan mimar Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu. Kendisi babasının projesine sahip çıkmış ve tüm proje aşamasında kendi kadrosunu bedelsiz olarak bize tahsis etmiştir. Murat Bey'in kendi babasının eserine aykırı bir şey yapması zaten mümkün değildir. Ayrıca bu ponuda son derece hassas olan koruma kurulu var. Her safhayı takip edip yönlendirmelerde bulunan bir kurumdan bahsediyoruz. Biz kurumun eleştiri ve önerilerini dikkate alarak projeyi son aşamasına getirdik ve onaylanmış haliyle ihaleye çıktık. Ben, İstabullu kültür ve sanat severlerin, bu işe karşı çıkanların samimiyetini sorgulamaları gerektiğini düşünüyorum. (Yürütmeyi durdurma kararı, Kültür Sanat-Sen'in açtığı dava sonrası alındı)

2010 Kültür Başkenti projeleri yetişebilecek mi? Bir zaman darlığından Bakan da bahsetti. Birçok projenin hayata geçirilemeyeği konuşuluyor. Neye niyet edildi biz ne göreceğiz?

Tespitlerinize katılamıyorum. Yeni denenen bir modelden bahsediyoruz. Türkiye'de ilk kez kamu ağırlıklı olarak özel sektörden gelen insanlar ve STK destekli konudan bahsediyoruz. Böyle bir süreçte sınırlı sayıda üyemizin ayrılmasının olayı sekteye uğratacağı görüşü, bu işe şu an emek veren isimlere haksızlık olduğunu düşünüyorum. Projelerin çoğunun gerçekleşememesi gibi bir şey söz konusu değil. 15 gün önceki basın toplantımızda da açıladık. 300'e yakın onaylanmış projemiz var ve bunlardan 70'i tamamlandı. 2009 yılı içinde süregelen projeler var ve 2010 takvimi de sanırım eylül ayında açıklanacak. Bazı arkadaşların görevlerinden ayrılması bir aksamaya neden olmamıştır. Son basın toplantısında her şeyi kamuoyuyla paylaştık ve şeffaf bir süreç yönetmeye çalışıyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-ajansi-akmyi-yetistiririz_71009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!