Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

GYODER: Dipten Döndük

2010 için İlk İpuçları: Patlamaya Hazır Bir Yatırımcı Potansiyeli

Prof. Dr. Kerem Alkin, konut satışlarında kriz ve sonrasında alınan önlemlerin etkisinin net bir şekilde görüldüğünü söyledi. 2008’in son çeyreğinde dip yapan konut satışlarının KDV, harç ve faiz indirimleri sonucunda 2009 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde17,67; yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 78,89 arttığına dikkat çeken

yapi.com.tr
2010 için İlk İpuçları: Patlamaya Hazır Bir Yatırımcı Potansiyeli

‘İnşaat sektöründe ekonomik gelişmeler & 2010 için ilk ipuçları’ başlıklı toplantıda, İMSAD üyelerine sektörde yaşanan gelişmeler hakkında genel bir bilgilendirme yapan Prof. Dr. Kerem Alkin, konut satışlarında kriz ve sonrasında alınan önlemlerin etkisinin net bir şekilde görüldüğünü söyledi. 2008’in son çeyreğinde dip yapan konut satışlarının KDV, harç ve faiz indirimleri sonucunda 2009 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde17,67; yılın ikinci çeyreğinde ise yüzde 78,89 arttığına dikkat çeken Prof. Alkin, “Birçok bölgede yüzde100’ün üzerinde yaşanan talep artışları, konut sektöründe patlamaya hazır yatırımcı potansiyelini teyit etmektedir” dedi.

Bankaların, son dönemde kısa vadeli konut kredisi faizlerindeki “yüzde 1’in altı” şovunu hızlandırdıklarını belirten Prof. Alkin, Ankara ile birlikte en fazla konut satışının yaşandığı İstanbul’daki yoğunlaşmada toplu konut projelerinin etkili olduğunu söyledi.
 
Konut projeleri doğuya kayıyor

Konut projelerinin açıklanan teşviklerle birlikte doğuya kaydığını da kaydeden Prof. Dr. Alkin sözlerine şöyle devam etti: “Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan’ı kapsayan bölgede konut satışları yüzde 231,48’lik yükseliş kaydetti. Yine Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’i kapsayan bölgede yüzde 156,75’lik artış ile Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı kapsayan bölgede konut satışlarında yaşanan yüzde 123,08’lik yükseliş oldukça dikkat çekici... Oluşan bu rakamlar doğuya kaymasını düşündüğümüz yatırım fırsatlarının beklenenden hızlı bir yönelim gerçekleştirdiğini gösteriyor. Konut satışlarındaki bu artışta alınan önlemlerin yanı sıra fiyatların dibe vurduğu görüşü ve düşük faizler de etkili oldu.”

2010 ekonomide ‘toparlanma’, 2012 ‘denge’ yılı olacak

İMSAD Üye Toplantısı’na konuk olan GYODER Başkanı Turgay Tanes ise dernek olarak hazırladıkları ‘Yeni Ekonomik Dönem ve Gayrimenkul Sektörü için Öngörüler’ adlı Gayrimenkul Araştırma Raporu’na göre; 2009 yılının Türkiye ekonomisinde küçülme, 2010’un ise toparlanma yılı olacağını vurguladı. Tanes, “2011–2014 yıllarının performansı, gayrimenkul sektörü için daha belirleyici olacaktır, denge tekrar oluşacaktır” dedi.

Tanes şu açıklamalarda bulundu: “GYODER olarak yaptırdığımız araştırmaya göre; 2010–2014 yılları arasında ekonomik büyüme yıllık ortalama yüzde 4, kişi başı gelirde artış yıllık ortalama yüzde 3, özel tüketim harcamalarında büyüme yüzde 4 ve özel sektör sabit sermaye yatırımlarında genişleme yüzde 8 olarak öngörülmektedir. Türkiye ekonomisi bu öngörülere göre 2008 yılı büyüklüklerine tekrar 2014 yılında ulaşabilmektedir. Ancak mevcut toparlanma belirtileri raporun kapsadığı dönem sonrasında kendini gösterdiği için, şahsi kanaatim, kriz döneminde oluşan ertelenmiş talebin de katkısıyla ‘yeni denge’nin oluşmasının bir müddet daha öne çekilebileceği yönündedir, yani söz konusu ‘denge’ 2012 yılında oluşabilecektir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-icin-ilk-ipuclari-patlamaya-hazir-bir-yatirimci-potansiyeli_72307.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!