Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GYODER: Dipten Döndük

Türkiye gayrimenkul sektörüne vizyoner katkılarda bulunan, yıllık ve çeyrek dönemlerde kurumsal araştırma ve raporlara imza atan GYODER, 'Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2009' raporuyla geçen yılın son çeyrek dönemini irdeleyen 'Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 4. Çeyrek 2009'da yer alan sonuç ve değerlendirmeleri

yapi.com.tr
GYODER: Dipten Döndük

ürkiye gayrimenkul sektörüne vizyoner katkılarda bulunan, yıllık ve çeyrek dönemlerde kurumsal araştırma ve raporlara imza atan GYODER, 'Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri 2009' raporuyla geçen yılın son çeyrek dönemini irdeleyen 'Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 4. Çeyrek 2009'da yer alan sonuç ve değerlendirmeleri açıkladı. GYODER’in gayrimenkul sektörü için kapsamlı bir veritabanı oluşturmak amacıyla Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri’nden Dr. Can Fuat Gürlesel’e hazırlattığı çalışmalarda, kamu kurumlarının ve sektörel üst kurumların (TBB, BDDK, SPK gibi) yayınladığı verilerden de faydalanıldı.

Dipten dönüşün işaretleri

GYODER tarafından her yıl bir kez yayınlanan 'Türkiye Gayrimenkul Sektörü Temel Göstergeleri' raporunda geçtiğimiz yıla dair tüm veriler, 14 başlık altında, 87 temel göstergeyle geçtiğimiz yıllarla karşılaştırmalı olarak sunuldu. Konut yapımı, stoku ve satış verileri, yabancıların Türkiye’deki AVM pazar payı, İstanbul’da ofis stoku ve kiraları, İstanbul gayrimenkul piyasasının uluslararası konumu, yabancıların gayrimenkul alımları ve yatırımları, gayrimenkul sektörünün finansman ve kredi göstergeleri, gayrimenkul yatırım ortaklıklarının portföy gelişimi, inşaat sektöründe küçülmenin detayları, yabancıların Türkiye’de mali riskleri gibi birçok başlık altında sayısal göstergelerle birlikte sunulan raporda eğilimlerle ilgili değerlendirmeler de yapıldı.

'Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Raporu 4. Çeyrek 2009'da ise GYODER, gayrimenkul sektörünün son çeyreğini değerlendirdi ve Nisan 2010 tarihi itibariyle güncellediği verileri paylaştı. Rapor, 9 ana başlık altında dünya ekonomisi, dünya inşaat ve konut sektörü, dünya ticari gayrimenkul sektörü, Türkiye ekonomisi, Türkiye konut sektörü, Türkiye ticari gayrimenkul sektörü, Türkiye gayrimenkul sektörü finansal göstergeler, Türkiye inşaat sektörü ve Türkiye finansal veriler gibi konuları hem Türkiye hem de dünya bağlamında irdeliyor.

Dünya ekonomisine bakıldığında gelişmiş ülkelerde büyümenin kamu borç riskleriyle sürdüğünün belirtildiği raporda, dünyadaki inşaat, konut ve ticari gayrimenkul sektörlerinde dipten dönüş işaretleri alındığına yer veriliyor. Türkiye ekonomisinde ise yeniden büyümeye geçildiğine ve inşaat sektöründe küçülmenin yavaşladığına dikkat çekiliyor. 

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Tanes, söz konusu raporlarda yer alan sonuçları şöyle değerlendirdi:

“2009 yılındaki küresel krizin etkisiyle kuvvetli daralmanın yaşandığı dönemde inşaat sektörü de tüm yıl toplamında yüzde 16,3 oranında küçülerek krizden en fazla etkilenen sektör olmuştur. Buna rağmen elde edilen veriler sektörün krizden en az hasarla çıktığını göstermektedir. Yeni normalleşme döneminde, konut arzında, konut yapı ruhsatları daire sayısı verilerine göre 4. çeyrekte belirgin bir artış gözlemlenmektedir. Her ne kadar yıl toplamları karşılaştırıldığında 2006–2007 rakamlarının gerisinde kalınsa da, önümüzdeki dönemde de bu artışın devam edeceğini öngörmekteyiz. Arz kanadında da eski değerlere dönüş sinyalleri olduğuna inanmaktayız. Ticari gayrimenkul yatırımlarında ise, yavaşlama olsa bile, ilave yatırımlar yapılmaya devam edilmektedir”.

Sektördeki finansman konusuna bakıldığında ise yatırımcılar açısından kaynak bulmanın diğer dönemlere göre daha zor olduğunu da belirten Turgay Tanes, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak itibarı yüksek olan ve potansiyel barındıran iyi firmalara ve projelere kreditörlerin desteği devam etti. Tüketici finansmanında ise faizler düşerek Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez yüzde 1’in altına indi. Buna rağmen krizin etkisi ve tedbirli davranma içgüdüsü, konut kredilerinin genişlemesini sınırlı tuttu. Önümüzdeki dönemde daha yüksek bir kredi kullanımı olacağını tahmin etmekteyiz”. 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/gyoder-dipten-donduk_78800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!