Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2010 Yaklaşırken

2010 hızla yaklaşacak, biz ne yapıyoruz diye düşünürken 'Altın Yollar' projesinin dört yılı kapsadığını ve 2007'de başlayacağını anımsadım. Derhal proje sahibi Özdem Petek 'i (PPR-Pordüksiyon ve Halkla İlişkiler Grubu Genel Müdürü) buldum. Bilgileri ondan aldım.

Cumhuriyet Gazetesi/Zeynep ORAL
2010 Yaklaşırken

nımsayacaksınız... Bundan aylar önceydi. Geçen nisandı. Brüksel'de uluslararası jüri, üç kenti, İstanbul, Essen ve Peç kentlerini 2010 Avrupa kültür başkentleri olarak seçtiğinde bayram etmiştik. (Kiev ve İstanbul çekişiyordu, jüri kararını İstanbul'dan yana vermişti.) Önümüzdeki kasım ayında, Avrupa Kültür Bakanları Konseyi'nde, jüri kararı onaylanacak ve hızla 2010'a doğru ilerleyeceğiz.

Bu seçimde, aday kentlerin sunumları hiç kuşkusuz önemli rol oynadı. O sunum kitapçığını incelediğimde, sayısız proje arasında beni en çok heyecanlandıran ve etkileyen 'Altın Yollar' başlıklı proje olmuştu. (Hiç kuşkum yok, jüriyi de çok etkilemişti.) Hani Piri Reis'in, Marco Polo'nun, Jules Verne'in ve Franz List'in izinde başlayıp tarihsel, coğrafi ve kültürel yolların kesiştiği İstanbul'da tamamlanan proje.

2010 hızla yaklaşacak, biz ne yapıyoruz diye düşünürken 'Altın Yollar' projesinin dört yılı kapsadığını ve 2007'de başlayacağını anımsadım. Derhal proje sahibi Özdem Petek'i (PPR-Pordüksiyon ve Halkla İlişkiler Grubu Genel Müdürü) buldum. Bilgileri ondan aldım.

İletişim-etkileşim ağı
Proje, dört yolculuk çerçevesinde Avrupa ve Asya'nın farklı kentlerinde ve İstanbul'da düzenlenecek etkinlikleri kapsıyor. Bu yolculuklar, farklı bölgelerde -gerçek ya da fiktif- yolculuklar yapmış ve bu bölgeleri dünyanın başka bölgelerindeki insanlarla buluşturmuş ünlü seyyahların ve sanatçıların izinde gerçekleşecek.

Özdem Petek ''Etkinliklerin özünü, yaratıcı insanlar ve onların en yeni üretimleri oluşturacak'' diyor. ''Disiplinlerarası bir anlayışla, Avrupa ve Asya'nın çeşitli kentlerinin sanatçıları arasında köprüler kurulurken, iletişim ve etkileşim sağlanırken, çağdaş sanat alanında mobilite ve işbirliğinin önemi vurgulanacak, farklı sanat disiplinlerinde ortak üretimlere zemin hazırlanacak. Projenin bir başka hedefi de, kapsadığı bütün bölgelerdeki sanat ortamları ile sürdürülebilir bir iletişim ağı oluşturmak...''

İlkinden başlayalım: 'Piri Reis'in İzinde' - 2007 Eylülü'nde Barcelona'da başlayıp Fransa, İtalya, Yunanistan kentlerine uğrayıp İstanbul'da sona erecek bir gemi yolculuğu. Geminin her uğradığı kentte, hem o ülkenin, hem Türkiye'nin sanatsal etkinliği yer alacak.

Özdem Petek'i dinliyorum:

''Geçen ay, Barcelona Belediye yetkilileri ve sanat kurumlarıyla toplantılar yaptık. BM'nin 'Kültürlerarası Diyalog' projesinin yürütücülüğünü üstlenen iki ülkeyi (İspanya ve Türkiye'yi) buluşturan çok işlevsel bir proje olarak değerlendirdiler. En ilginç anı Nice Belediyesi'nde yaşadık: Nice Belediye Başkan Yardımcısı Bernard Asso , yaptığımız görüşmede: 'Biz Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesine karşıyız. Ama, bu konuda bir açık kapının var olması için bu proje çok iyi bir fırsat. İlk kez Türkiye'den gelen bir projeye olumlu bakıyoruz' dedi. Napoli'de, belediye yetkilileri kentin tüm olanaklarını seferber etmeye hazır olduklarını söylediler. Gösterdikleri mekânlar arasında, görkemli opera binası Teatro di San Carlo da var.''

Dört element
Evet, hazırlıklar başlamış bile... Dört yolculuk aynı zamanda doğadaki dört elementle buluşuyor. Piri Reis'in İzinde , 'Hava' teması etrafında yoğunlaşacak.

2008 Bejing Olimpiyatları sonrası Çin'de başlayacak olan ikinci yolculuk, 'Marco Polo'nun izinde' İpek Yolu'nu izleyerek (Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, İran, Türkiye) İstanbul'da noktalanırken ana teması 'Toprak' olacak.

2009'da 'Jules Verne'in İzinde' Karadeniz yolculuğu, (Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Türkiye) etkinlikleri 'Su' teması çerçevesinde yapılandırılacak.

2010'da 'Franz Lizst'in İzinde', diğer Avrupa başkentleri, Almanya'nın Essen, Macaristan'ın Pecs kentlerinin yanı sıra bu ülkelerin sınırları içinde akan Tuna boyundaki kentlere uzanacak nehir yolculuğunda 'Ateş' kavramı vurgulanacak.

''Eğer, bu gezegene ait bir belleğimiz varsa ve bu belleğin içinde yüzyılların bilgeliği varsa, bu dört etkinlik, sanatçılara sırasıyla 'Hava', 'Toprak', 'Su', 'Ateş' kavramlarını kavramsal altyapı ve başlık olarak kullanarak bu belleği ve bilgeliği yeniden değerlendirmeyi önerecektir'' diyor Özdem Petek.

Ben de ona kolay gelsin derken, özünde, çokkültürlülüğü, çeşitliliği, yaratıcılığı, etkileşimi, iletişim ve ilişki sürekliliğini barındıran bu projede nitelikten ödün vermemesini diliyorum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-yaklasirken_48199.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!