Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2010 Yasasında AKM Sürprizi

Uzun süredir beklenen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti için kanun tasarısı TBMM'de. Tasarının içine eklenen AKM'nin yıkılmasına yönelik madde herkes için sürpriz oldu! 2010'un öncülerinden Nuri Çolakoğlu, 'AKM gibi tartışmalı bir projenin 2010'u gölgelemesi iyi olmaz' diyor.

Radikal Gazetesi
2010 Yasasında AKM Sürprizi

br/> Bakanlar Kurulu, AKM'nin yıkılmasını sağlayacak bir yasa tasarısı hazırladı. Dün TBMM Başkanlığı'na sunulan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hakkındaki tasarıda, AKM'nin yıkılması ve yerine yeni bir kültür merkezi yapılması için de bir madde var. Tasarının üçüncü bölümünde yeni Atatürk Kültür Merkezi ve Rami Kışlası'nda kurulacak İstanbul Kütüphanesi ve Kongre Merkezi'nin Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılması öngörülüyor. İşin ilginci, 2010'un genel işleyişi ve yapısını belirleyen tasarıda başka herhangi bir somut proje yer almıyor.

Tasarının 'diğer hükümler' başlığı altında yer alan 11. maddesinde 'AKM'nin yıkılması, diğer belediye ve Hazine arazilerinin de eklenmesiyle oluşacak alanda yeni bir Atatürk Kültür Merkezi binasının yapılması' öngörülüyor. Aynı madde AKM'nin yıkımı ve yapımını Kültür Bakanlığı'na bırakırken, kullanılacak kaynakları da belirliyor. Kültür Bakanlığı adına açılacak hesapta, Kültür Bakanlığı, Tanıtım Fonu, İstanbul'daki İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi odalarıyla 2010 için oluşturalacak bütçeden aktarılacak tutarlar toplanacak.

2010 Avrupa Kültür Başkenti için merkezi ve yerel yönetimle sivil toplum temsilcilerinden oluşan bir Danışma Kurulu, Nuri Çolakoğlu'nun başkanlığında uzun süredir çalışıyor. Bu kurul içinde yer alan İKSV, Bilgi Üniversitesi, Tarih Vakfı gibi kurumların temsilcilerinden oluşan 'İstanbul 2010 Grişim Grubu', yasa tasarısı için bir metin hazırlamıştı. TBMM'ye gönderilen tasarı bu metnin neredeyse aynısı. Aradaki en büyük fark, AKM'nin yıkılması maddesi.

Dün AKM sürpriziyle karşılaşan Girişim Grubu, açıklama yapıp "AKM ve Rami Kışlası konularının bu tasarı dışına çıkarılmasını öneriyoruz," dedi. Tasarının TBMM'ye sevk edilmesinden duyulan memnuniyetle başlayan açıklama, kendi hazırladıkları metne 'AKM'nin yıkılıp yeniden yapılması ve Rami Kışlası'nın dönüştürülmesi için bir maddenin eklendiği'ni belirtiyor. Açıklama şöyle devam ediyor: "Önerilerin daha geniş bir katılımla, şeffaf bir şekilde tartışılacağı bir ortama ihtiyaç olduğu kanısındayız. Kanun Tasarısı'nın bir an önce yasalaşması gerektiğine inandığımızdan AKM ve Rami Kışlası konularının bu tasarı dışına çıkarılıp ayrı değerlendirilmesini öneriyoruz."

Radikal'e özel bir açıklama yapan Nuri Çolakoğlu da AKM tartışmalarının 2010 çalışmalarını gölgelemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. "2010 çok iyi konsensüs sağlanan, Türkiye'de herkesin sahip çıkmaya çalıştığı bir proje." diyen Çolakoğlu, "Bu yasa faaliyetlere hız kazandıracak, ama AKM gibi tartışmalı bir projenin bunu gölgelemesi iyi olmaz," dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un dile getirdiği ve ısrarla savunduğu AKM'nin yıkılıp yeniden yapılması projesi, büyük tartışmalara ve protestolara neden olmuştu. Yasayla gelecek özel hükümler ve düzenlemeler sayesinde Kültür Bakanlığı'nın projeyi hızla ve kolaylıkla gerçekleştirmesinin mümkün olacağı söyleniyor.

Tasarının gerçek ruhu
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Kanun Tasarısı aslında yürütme yapısını ve mali koşulları belirliyor. Yasaya göre gerekli çalışmaları İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı yürütecek. Bu ajans, Koordinasyon Kurulu, Danışma Kurulu, Yürütme Kurulu ve Genel Koordinatörlük'ten oluşacak. Yasada gelirler, bütçe, alım, satım, yapım, kiralama gibi işlemlerin usulleri de yer alıyor. Bu işlemlerde Devlet İhale Kanunu, Kamu İhale Kanunu ile Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu hükümlerinin uygulanmayacağı belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2010-yasasinda-akm-surprizi_53317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!