Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2010'da Avrupa, Güneşi Önemsedi

EPIA üyesi Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneğinin (GENSED) birinci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında dünyada ve Türkiye'de sektörün durumunu konu alan çalıştayda, Yenilenebilir Enerji Kanunu'nda (YEK) yapılacak garantili alım fiyatı revizyonunda güneş enerjisi için verilecek fiyatın, yatırım için cazip olmasının kilit

yapi.com.tr / AA
2010'da Avrupa, Güneşi Önemsedi

EPIA üyesi Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneğinin (GENSED) birinci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında dünyada ve Türkiye'de sektörün durumunu konu alan çalıştayda, Yenilenebilir Enerji Kanunu'nda (YEK) yapılacak garantili alım fiyatı revizyonunda güneş enerjisi için verilecek fiyatın, yatırım için cazip olmasının kilit konumunda olduğuna işaret edildi.

Sonuç bildirgesinde, yenilenebilir enerji politikasında açıklık, yerli sanayinin teşviki, son kullanıcılara vergi avantajının sağlanması, 500 kilovattan büyük güçler için EPDK'nın mevzuatı belirlemesi, 500 kilovattan küçük sistemlere özel teşviklerin verilmesi, TEDAŞ'ın şebeke bağlantıları ile ilgili yönergeleri belirlemesi, standartlara uygunluğun güvence altına alınması, 'yapılması gerekenler' başlığı altında sıralandı.

Çalıştayda paylaşılan EPIA verilerine göre, Türkiye'de, toplam güneş enerji santralı kurulu gücü 4 megavat iken, Almanya'da 18 gigavat, İspanya'da 4 gigavat, İtalya'da 1,5 gigavat, Çek Cumhuriyeti'nde 625 megavat seviyesinde bulunuyor.

2010 yılında, toplamda 9,8-12,5 gigavat aralığında yeni fotovaltaik (PV) sisteminin kurulduğu Avrupa'nın toplam PV kurulu gücü ise 2009'a göre yaklaşık yüzde 65'lık büyüme ile 15,8 gigavattan 25,6-28,4 gigavat düzeyine ulaştı.

Küresel ölçekte toplam PV kurulu gücü için EPIA ve Uluslararası Enerji Ajansı, 2020 için 390 gigavat, 2050 için 3 bin gigavat öngörüsünü yapıyor.

''Güneş ile ilgili teşviklerin ve garantili alım fiyatının belirlenmesi elzem''

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gülbahar, Yenilenebilir Enerji Kanunu'nda devletin verdiği garantili alım fiyatının bütün yenilenebilir enerji kaynakları için kilovatsaat başına 5,5 avro cent olduğunu hatırlatarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Bu rakamın her bir kaynak için ayrı ayrı belirlenmesini gerekiyor. Güneş enerjisi sektörü teknoloji yoğun olduğu için rakamın, bu konuda gelişmiş ülkelerdeki gibi görece yüksek, yatırım için cazip tutulması gerekiyor. Dünyada bu alanda öncü olan ülkeler bu mantıkla yol alıyor ve sektör büyüyor''.

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan da, 3 Aralık'ta çıkan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik ile ilgili bilgi verirken, ''yönetmelikle şu anda topun dağıtım şirketlerine atıldığını'' kaydetti.

Yönetmelik sonrası, gelecekte maliyetlerde gerçekleşeceği öngörülen düşüşle birlikte, sektördeki küçük ve orta ölçekli uygulamaların önünün açılacağının düşünüldüğüne dikkati çeken Erkan, ''Dağıtım şirketlerince usul ve esasların 60 gün içerisinde belirlenmesi ile Şubat-Mart 2011'de uygulamalara başlanabilecek. Şu anda top onlarda, ama her koşulda YEK'te güneş ile ilgili teşviklerin ve garantili alım fiyatının belirlenmesi elzem'' dedi.

ETİKETLER: yeşil enerji
http://www.yapi.com.tr/haberler/2010da-avrupa-gunesi-onemsedi_84767.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!