Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"2010’da Zirve Yapan İnşaat Sektörü Büyümenin Baş Mimarı"

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye ekonomisinin 2010’da 8,9 büyüdüğünü ve bu büyümede inşaat sektörünün yüzde 17,1 ile en fazla büyüme kaydeden sektör olduğunu açıklamasının ardından Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya bir açıklama yaptı. Dumankaya; “Ülke ekonomimizin küresel piyasalarda AB ve OECD ülkeleri arasında en hızlı

yapi.com.tr
"2010’da Zirve Yapan İnşaat Sektörü Büyümenin Baş Mimarı"

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye ekonomisinin 2010’da 8,9 büyüdüğünü ve bu büyümede inşaat sektörünün yüzde 17,1 ile en fazla büyüme kaydeden sektör olduğunu açıklamasının ardından Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya bir açıklama yaptı. Dumankaya; “Ülke ekonomimizin küresel piyasalarda AB ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi haline gelmesi ve bu başarıda inşaat sektörünün baş mimar olması memnuniyet verici” dedi.

Ekonomik büyüme ve inşaat sektörünün kaydettiği gelişimine değinen Uğur Dumankaya, “ ülke ekonomimiz son 5 çeyrektir üst üste büyüme başarısı gösteriyor ve inşaat sektörü bu başarıda belirgin bir öneme sahip. 2009’un genelinde ciddi daralmanın hakim olduğu inşaat sektörü 2010 yılının tamamında zirve yaparak ülke ekonomimizin büyümesine önemli katkı sağladı. 2009 sonlarında küresel kriz psikolojisinin etkisini üzerimizden sıyırmaya başlamamızla ülke ekonomimizde oluşmaya başlayan büyüme ortamı ile finans sektörünün elindeki likiditeyi konuttan yana kullanma eğilimi, konut kredilerinde daha önce görülmemiş cazip faiz oranlarını beraberinde getirdi. Konut faiz oranları o kadar makul seviyelere geriledi ki sektörümüzün altın çağını yaşadığı 2005 yılındaki %1’lik oranlarında çok altına inerek %0,80 seviyelerine kadar ulaştı. Hem faiz oranlarının cazip olması hem de piyasada yeterli miktarda nitelikli konut arzının olmasıyla birlikte bu durum, 2009’da durgun seyreden konut sektöründeki alımları tekrardan canlandırdı ve sektörün hızlı ama dengeli bir büyüme trendine girmesine zemin hazırladı. Bunun neticesinde inşaat sektörü ülke ekonomisinin yüzde 8,9 büyüdüğü bir ortamda yüzde 17,1 oranında büyüyerek bu büyümenin baş mimarı oldu ve ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olduğunu bir kez daha kanıtladı.” dedi.

İnşaat sektörünün yeni teşviklerle mevcut sıkıntılarından arındırılmasıyla sektörün ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağını belirten Uğur Dumankaya, ülke ekonomisine katkısı bu oranda yüksek olan ve uluslar arası arenada ülke ekonomimizi daha iyi yerlere taşıyan sektörümüz üzülerek belirtmeliyiz ki yeterli teşvik ve destekleri devlet tarafından göremiyor. Sektörümüzün gelişimi için devlet tarafından acilen çözüm getirilmesi gereken KDV iadeleri , tapu harçlarında indirim ve arsa üretimi gibi birçok konu bulunuyor. Bu konuların çözülmesiyle birlikte inşaat sektörünün gelişimi hız kazanacak, dolayısıyla da ülke ekonomimizin büyümesine de önemli katkılarının devamının gelecektir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2010da-zirve-yapan-insaat-sektoru-buyumenin-bas-mimari_86666.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!