Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Türkiye'de 200 Bin Kişinin...

''2011 İtibariyle 35 Ülkede Müteahhitlik Firmaları Çalışıyor ve 251 Proje Devam Ediyor''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, müteahhitlik sektörünün yurt dışında iş üstlenmeye başladığı yıldan itibaren 90 ülkede 6 bin 223 projeyle 202 milyar 600 milyon dolar iş üstlendiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''2011 İtibariyle 35 Ülkede Müteahhitlik Firmaları Çalışıyor ve 251 Proje Devam Ediyor''

Fotoğraf: Volkan Furuncu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çağlayan, kabulde yaptığı konuşmada, 2011 itibariyle 35 ülkede 251 projenin devam ettiğini söyledi ve alınan işlerde 2,3 milyar dolarla Rusya Federasyonu'nun ilk sırada, 2,2 milyar dolarla Irak'ın ikinci sırada, 1,8 milyar dolarla Türkmenistan'ın üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

Bakan Çağlayan, ''Müteahhitlik sektörü bugüne kadar 90 ülkede 6 bin 223 projeyle 202 milyar 600 milyon dolar iş üstlendi'' dedi.

Venezuela'da 980 milyon dolarlık 13 bin 67 konutluk iş üstlenildiğini kaydeden Çağlayan, ''Müteahhitlik sektörü maya tuttu'' dedi.

Libya'da öngörülmeyen ve üstlenilmeyen gelişmelerin yaşandığını ancak hukuki altyapının sağlanması ile zararların önüne geçildiğini ifade eden Çağlayan, Libya ile ilgili gelişmelerin devam ettiğini, yakında müteahhitlik sektörünün Bingazi'ye ziyarette bulunacağını bildirdi.

Yeni pazarlar

Yeni pazarlar konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Çağlayan, Kuzey Afrika'nın müteahhitlik sektörü için önemli bir noktada bulunduğunu ve yaklaşık 37 milyar dolarlık iş üstlenildiğini söyledi. ''Rotamız belli, yeniden yollara döküleceğiz'' diyen Çağlayan, Hindistan ve Suudi Arabistan'a gideceklerini, Türk cumhuriyetlerinde işlerin devam edeceğini kaydetti.

Çağlayan, ''Türkmenistan inşallah bu dönem Türk müteahhitlik sektörünün en fazla iş aldığı yer olacak'' dedi.

Eylül ayında Venezuela'ya gideceklerini, burada 2017'ye kadar 2 milyon sosyal konut yapılacağını bildiren Çağlayan, bu yıl 153 bin adet, 2012'de 200 bin, 2013'te 353 bin konut yapacaklarını kaydetti. Bunun petrol ürünleri karşılığı finansman bir boyut olduğunu ama bunun yanı sıra Venezuela'nın kendi kaynakları ile yapılabilecek konut projelerinin de olacağını belirten Çağlayan, Türk firmalarının birer birer bu ülkeye girmeye başladığını bildirdi.

Çağlayan, ağustos ayında Güney Kore'ye, ABD'ye, Japonya'ya, eylül ayında Venezuela, Çin, Endonezya, Singapur ve Suudi Arabistan'a gidileceğini söyledi.

Bakan Çağlayan, müteahhitlerin aktardığı sorunların Ekonomi Koordinasyon Kurulunda ele alınması gerektiğini ifade etti.

İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu da Libya'daki teminat mektuplarının nakde çevrilmesi konusunun olağanüstü bir hızla çözüldüğünü ve 5-10 dakika içinde devletin seferber olduğunu kaydetti.

Yurt dışı işlerin Libya ile beraber biraz daraldığını söyleyen Koçoğlu, geçen yılki rakamın yakalanmasında zorlanılacağını ama daha 5-6 ay zaman olduğunu belirtti.

Koçoğlu, çalışma mevzuatıyla ilgili sorunlar bulunduğunu kaydederek, yurt dışına maliyetler dolayısıyla işçi götüremediklerini hatırlattı.

Doğu ve güneydoğu illerinde sigorta primlerinde yüzde 5 işveren hissesinin alınmadığına işaret eden Koçoğlu, ''Yurt dışı işlerini de 82. il kabul edin. Yurt dışına işçi götürünce doğudaki işçinin götürülmesi şartlarıyla aynı olsun istiyoruz'' diye konuştu.

Teminat mektuplarıyla ilgili sorunların devam ettiğini hatırlatan Koçoğlu, demir fiyatlarının inanılmaz arttığını, geçen yılın temmuz ayından bu yılın temmuz ayına yüzde 54, yılbaşından bu yana yüzde 35 zam yapıldığını söyledi.

Koçoğlu, bu fiyat artışlarının enflasyonu da tetikleyeceğini, inşaat sektöründe demirin payının yüzde 15 olduğunu, bu durumun kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Koçoğlu, ''Bu açgözlülüğe 'dur' denilmesi lazım'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/2011-itibariyle-35-ulkede-muteahhitlik-firmalari-calisiyor-ve-251-proje-devam-ediyor_88466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!