Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2011'de Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırım Miktarı Yüzde 70 Arttı

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği'nin Marriot Otel'de yapılan Genel Kurulu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''2011 yılının 11 ayında Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım miktarı 12,1 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artış var. Türkiye'ye gelen 2011'in 11 ayında gelen doğrudan yatırım miktarının yüzde 86'sı

yapi.com.tr / AA
2011'de Türkiye'ye Gelen Doğrudan Yatırım Miktarı Yüzde 70 Arttı

Foto: Ecvet Atık (AA)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği'nin Marriot Otel'de yapılan Genel Kurulu'na katıldı. Bakan Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, iklimlendirme sektörünün Türkiye için önemini vurguladı ve sektörde faaliyet gösteren firmaların her geçen yıl dış ticaret açığına olumlu yönde katkı sağlayacak yatırımlar gerçekleştirdiğini dile getirdi. Çağlayan, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliğinin kurulmasıyla bu ivmenin artacağını ifade etti.

Bakan Çağlayan, sektörü en iyi bilenlerden biri olduğunu belirterek, üniversitedeki diploma projesinin ısıtma ve havalandırma olduğunu söyledi. Geçen yılın ilk 11 ayını içeren verilere bakıldığında, sektörün 5,1 milyar dolarlık ithalatı, buna karşılık 4,6 milyar dolarlık ihracatı olduğunu aktaran Çağlayan, arada 500 milyon dolar civarında bir dış ticaret açığının bulunduğunu bildirdi. Sektörde dış ticaret açığının azaltılması yönünde önemli adımların atıldığını dile getiren Çağlayan, ''2012 yılında inşallah bu birliğin niye kurulduğunu göstererek, artıya geçeceğiz'' dedi.

İklimlendirme sektörünün dünyada 70 milyar dolar civarında hacme sahip olduğunu aktaran Çağlayan, şunları kaydetti:
    
''Önümüzdeki iki yılda yaklaşık 84-85 milyar dolar seviyesine çıkacağı öngörülen bir sektör ve biliyoruz ki ülkemizde de sektörün gerek yurtiçindeki payı gerek yurtdışındaki payı artacaktır. Sektörün 2023 yılı hedefi 20 milyar dolardır. Yani 500 milyar dolarlık ihracat hedefi içinde 20 milyar dolarlık bir paydır, ama ben ümit ediyorum ki bu 20 milyar doları daha da artıracağız. Yaklaşık o tarihlerde Türkiye'nin 30-35 milyar dolarlık iç pazarı oluşacaktır. Yani sektör o yıllara geldiğimizde çok önemli bir güce sahip olacaktır.''
    
Sektörün ihracatının artmasında en önemli etkenlerden birinin müteahhitlik, müşavirlik ve mühendislik sektörü ile birlikte yapılacak çalışmalar olduğunu vurgulayan Bakan Çağlayan, bu sektörlerin çok yakın çalışma içinde olması gerektiğini ifade etti.

''Sadece ihracat rakamları açıklanıyor'' eleştirisi
    
Türkiye'nin ithalat yapısına da değinen Çağlayan, ''Sayın Bakan sadece ihracat rakamlarını söylüyor, ithalat rakamlarını söylemiyor'' şeklinde eleştiriler yapıldığını hatırlattı ve ithalat verilerinin de tamamen şeffaf şekilde açıklandığını, kendisinin bu verilerin analizini geniş katılımlı basın toplantısıyla yaptığını söyledi. Çağlayan, bu yıl da 2011 verilerinin ardından, ithalat rakamlarını geniş katılımlı bir basın toplantısıyla değerlendireceğini dile getirdi.

''Yüksek katma değer ihtiva etmeyen yatırımlar asla desteklenmeyecek''

Dış ticaret açığı konusunda Türk sanayinin önce zihinsel ve ardından yapısal dönüşüme ihtiyacı olduğunu anlatan Çağlayan, bugünkü dünyada eski üretim yapısıyla yola devam edilemeyeceğini söyledi. ''Yüksek teknoloji, yüksek katma değer ihtiva etmeyen yatırımlar asla tarafımızdan desteklenmeyecektir'' diyen Çağlayan, AK Parti Hükümeti'nin, dünyanın hiç biryerinde olmayan en iddialı ARGE teşvik yasasını çıkardığını belirtti. Artık Türk sanayicisi ve ihracatçısının ''hammallık'' yapmaması, yükte hafif pahada ağır ihracata yönelmesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'nin ihracat yapısının, ithalat yapılan ülkelerin ithalat yapısına göre belirlenmesinin önemine değindi.

''Ekonomi dibe vurduğunda cari açık da vermiyoruz''
    
Çağlayan, şöyle konuştu:
    
''Türkiye'nin ihracatı şu anda ithalatının yüzde 56,6'sını karşılıyor. Yüzde 75'lere çıktığı dönemler var. Ama bunlar cari açığın değil, cari fazlanın olduğu dönemlerdir. Bu da ekonomi dibe vurduğu dönemlerde olmuş. Bakın 1994'e, 2001'e, bakın 2008'e, benzer hareketleri göreceksiniz. Ama Türkiye büyümek zorunda. 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. İşte bakın Avrupa'nın haline. Avrupa'nın ekonomi havası buz gibi. Ve bakın doğrudan yatırım sermaye girişlerine. Avrupa'daki, soğuktaki kardeşlerimizi de Türkiye'ye davet ediyorum. Gelin, bizim sıcak iklimimizden faydalanın. Yatırımlarınızı buraya getirin. Ve bunun da geldiğini görüyoruz.

Doğrudan yatırımların yüzde 86'sı Avrupa'dan

2011 yılının 11 ayında Türkiye'ye gelen doğrudan yatırım miktarı 12,1 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artış var. Türkiye'ye gelen 2011'in 11 ayında gelen doğrudan yatırım miktarının yüzde 86'sı Avrupa'dan geliyor''.

Çağlayan, Türkiye'nin yatırım açısından en sıcak, en iyi iklim olduğunu vurguladı. Türkiye'de üretimi olmayan, ithal edilen ürünlerin Türkiye'de üretilmesinin teşvik edilmesi konusunda çok önemli değişikliklerin görüleceğine işaret eden Çağlayan, ''Cari açık Türkiye'nin kaderi değil'' dedi. ,

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/2011de-turkiyeye-gelen-dogrudan-yatirim-miktari-yuzde-70-artti_90380.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!