Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2012'nin İlk Halka Arzı Özak GYO ile Olacak

Tekstil, turizm, gayrimenkul ve enerji alanlarında faaliyet gösteren Özak Global Holding çatısı altındaki Özak GYO'nun Şubat ayı içinde halka arzı planlanıyor. Söz konusu halka arz, 2012 yılının ilk halka arz işlemi olacak.

yapi.com.tr / AA
2012'nin İlk Halka Arzı Özak GYO ile Olacak

Foto: AA

Tekstil, turizm, gayrimenkul ve enerji alanlarında faaliyet gösteren Özak Global Holding çatısı altındaki Özak GYO'nun Şubat ayı içinde halka arzı planlanıyor. Söz konusu halka arz, 2012 yılının ilk halka arz işlemi olacak.

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, grubun turizm yatırımı olan Belek'teki Ela Quality Resort Hotelde düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, 1985 yılında tekstille başladıkları faaliyet alanlarına daha sonra inşaat, gayrimenkul, turizm ve enerji alanlarını da dahil ettiklerini söyledi.

İnşaat sektörünün yanı sıra 2003-2004 yıllarında turizm alanına girmeye karar verdiklerini kaydeden Akbalık, turizmde farklı hedefleri bulunduğunu, herkesin takip ettiği şekilde değil de bir nevi ''sondajlama'' yaptıklarını, bunun sonucunda ''fark yaratacak'' yatırım kararları aldıklarını vurguladı.

Bir aile oteli olarak tasarladıkları Ela Quality Resort Hotelin özellikle Rusya, Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerden gelen turistlerin çok fazla tercih ettiği otel olduğunu ifade eden Akbalık, Avrupa'nın en büyük tur operatörlerinden TUI ile ''PuraVida'' konseptiyle projeler geliştireceklerini söyledi.

''Parasını, almış olduğu fiyat üzerinden iade edeceğiz''

Akbalık, halka arz öncesi sermayesi 141 milyon 483 bin 500 lira, 15 milyon 516 bin 500 liralık sermaye artırımı ile halka arz sonrası sermayesi 157 milyon liraya çıkacak olan ve yüzde 25'i halka açılacak Özak GYO'da yüzde 100 geri alım garantisi bulunduğunu bildirdi.

Ortakların halka arz edilen payların tamamını geri alabilecek kaynağı tahsis edeceklerini belirten Akbalık, ''3. ayın sonunda piyasa koşulları bozulursa veya fiyat düşerse ya da alıcı fiyatı beğenmezse aldığı kağıdın yüzde 100'ünü iade etmesiyle ilgili yükümlülüğümüz, sorumluluğumuz var. Alıcının aldığı kağıdın yüzde 100'ünü iade etmesi, dünyada bir ilk. Bu, aynı zamanda şirketimize ne kadar güvendiğimizin bir göstergesi. Parasını, almış olduğu fiyat üzerinden iade edeceğiz'' şeklinde konuştu.

Soruları da cevaplayan Akbalık, kimsenin yapmadığı bir dönemde halka arza çıktıklarına dikkati çekerek, ''2012 yılında ilk halka arzı biz gerçekleştirmiş olacağız. Somut olarak halka arz sürecini belirlerken, evet piyasa koşulları iyi değil. Ama önümüzdeki günlerde piyasaların düzeleceğini umut ediyoruz'' dedi.

Özak Global Holding olarak yatırımlara devam edeceklerini dile getiren Akbalık, Türkiye'nin bu yıl yüzde 7, Grubun ise yüzde 10 ila 15 arasında büyümesini öngördüklerini bildirdi.

Emek Sinemalarına ilişkin de Akbalık, ''Benim orada bir hissem var. Ancak o hissem çerçevesinde söz sahibiyim. Bu işin koordinasyonunu Levent Eyüboğlu yapıyor. Projenin muhatabı Levent Eyüboğlu'' dedi.

Özak GYO'nun toplam varlık değeri 738,7 milyon lira

Özak GYO Genel Müdürü Sadun Coşkuntürk de toplam varlık değerlerinin 738,7 milyon lira olduğunu, şu anda İstanbul, Didim ve Antalya'da üzerinde çalıştıkları projeler bulunduğunu ifade etti.

Bayrampaşa'da 200 milyon dolar yatırım bütçesiyle 33 bin metre karelik arazi üzerinde toplam 80 bin metre karelik konut ve ticari gayrimenkul projesi gerçekleştireceklerini bildiren Coşkuntürk, ayrıca Mahmutbey'de 19 bin metre karelik metro bağlantılı ticari gayrimenkul projelerinin söz konusu olduğunu anlattı.

Coşkuntürk, Aydın Didim'de 160 bin metre karelik alanda 2013 yılında inşaatına başlamayı planladıkları turizm tesisini 2015 yılında, Antalya Demre'de 71 bin metre karelik arazide 2014 yılında başlamayı öngördükleri tesisi ise 2016'da faaliyete geçirmeyi düşündüklerini, diğer yandan İstanbul'da şehir otelciliği projeleriyle de ilgilendiklerini bildirdi.

Yüzde 60'ı ortak satışı, yüzde 40'ı sermaye artırımı

Özak GYO'nun halka arz sürecini yöneten Deniz Yatırım İcra Kurulu Başkanı Cafer Bakırhan da sabit fiyatla talebin toplanacağı halka arzın yüzde 90'ının yurt içi bireysel, yüzde 10'unun yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edildiğini kaydetti.

Şubat ayı içinde gerçekleştirmeyi planladıkları halka arzın SPK ve İMKB başvurularını gerçekleştirdiklerini belirten Bakırhan, halka arzın yüzde 60'ının ortak satışı, yüzde 40'ının sermaye artırımı şeklinde olacağını söyledi.

Geri alım garantisine ilişkin de Bakırhan, ''Örneğin 1 liradan çıktığınız kağıdı 3. ayın sonunda alıcı aynı fiyattan getirip geri satma hakkına sahip olacak. Eğer bu hakkını kullanmazsa 3. ayın sonunda yüzde 3 oranında bedelsiz hisse senedi alma hakkı olacak. Yani yatırımcılar geri alım garantisi ya da bonus pay teşviklerinden birini kullanmayı tercih edecekler'' diye konuştu.

Halka arz fiyatının önümüzdeki günlerde belli olacağını ifade eden Bakırhan, maliyetinin yüksekliği ve yurt dışında özellikle ilgili sektöre hisse senedi bazında çok yoğun talep olmaması nedeniyle yurt dışına açılmadıklarının altını çizdi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/2012nin-ilk-halka-arzi-ozak-gyo-ile-olacak_90501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!