Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2014'te 215 Birleşme ve Devralma İşlemi

Rekabet Kurumu'na geçen yıl 215 birleşme ve devralma işlem bildirimi yapıldı.

yapi.com.tr / AA
2014'te 215 Birleşme ve Devralma İşlemi

Rekabet Kurumu, 2014 Yılı Birleşme-Devralma Görünüm Raporunu yayımladı. Buna göre, geçen yıl kuruma 215 birleşme ve devralma bildirimi yapıldı. Bu işlemlerden 122'sinde hedef şirket veya ortak girişim, Türkiye yasalarına göre kurulmuş şirketlerden oluştu. Bu dönemde 18 özelleştirme işlemi değerlendirmeye alındı.

Rekabet Kurumu tarafından incelenen birleşme ve devralmaların, hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde (özelleştirmeler hariç) bildirilen toplam işlem bedeli yaklaşık 22 milyar 90 milyon lira olarak hesaplandı. Kuruma bildirilen ve gerçekleşen özelleştirmelerin toplam değeri ise yaklaşık 9 milyar 193 milyon lira oldu.

Aynı dönemde tüm tarafları Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kurulmuş şirketlerin gerçekleştirdikleri birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri 6 milyar 186 milyon lirayı buldu.

Yabancı yatırımcılar 2014 yılında 56 ayrı işlemde Türk şirketlerine yatırım yaptı. Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada Lüksemburg kökenli yatırımcılar yer aldı. Türk şirketlerinin devir konusu olduğu devralma işlemlerinde yabancı yatırımcılar yaklaşık 10 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcıların ortak oldukları Türkiye kökenli 3 ortak girişim işleminin toplam işlem bedeli ise 48 milyon liraya ulaştı.

Ekonomik faaliyet alanı bakımından, hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemler içinde (özelleştirmeler hariç) en yüksek işlem değeri 3 milyar 295 milyon lira ile kendine ait veya kiralanan gayrimenkulün kiralamaya verilmesi veya işletilmesi alanında gerçekleşti.

Geçen yıl Rekabet Kurumuna bildirilen birleşme ve devralma işlemleri son bildirim tarihinden ortalama 16 gün sonra nihai karara bağlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2014te-215-birlesme-ve-devralma-islemi_132979.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!