Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2018’de Konut Kredilerinin GSYH'deki Oranı %10 Seviyelerini Geçecek

EVA Gayrimenkul Değerleme’den Lisanslı Değerleme Uzmanı Deniz Şahinkaya, 2018’de konut kredilerinin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranının %10 seviyelerini geçeceğini öngördüklerini söyledi.

yapi.com.tr
2018’de Konut Kredilerinin GSYH'deki Oranı %10 Seviyelerini Geçecek

Kullandırılan konut kredilerinin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranının her geçen yıl giderek artmasına rağmen, konut kredilerinde halen güvenli bir büyüme potansiyeli bulunduğunu belirten Deniz Şahinkaya, “Konut kredilerinin milli gelire oranı her yıl en fazla yüzde 1 oranında büyüyebilmekte. 2014 yılına ait son veriler henüz açıklanmadı, ama biz bu oranın yüzde 7,85 olacağını öngörüyoruz. 2018 yılında ise bir sürpriz yaparak yüzde 10 seviyelerini geçeceğini tahmin etmekteyiz. Açıklanan son rakamlara göre bu oran Amerika’da yaklaşık yüzde 60, İngiltere’de yüzde 82, Güney Afrika’da yüzde 24, Bulgaristan’da yüzde 11 ve Arjantin’de ise yüzde 1,7 seviyelerinde” şeklinde konuştu.

2014’te konut kredilerinin toplam bireysel krediler içindeki payı yüzde 34,1’e ulaştı

2013 yılında kullandırılan konut kredilerinin toplam bireysel krediler içindeki payının yüzde 32,9 iken, 2014 yılında bu rakamın yüzde 34,1’e ulaştığını vurgulayan Şahinkaya; “Kasım 2013’te kullandırılan konut kredileri yaklaşık 108,75 milyar TL’ydi. Kasım 2014’e baktığımızda ise, bu rakamın yaklaşık yüzde 15,2 oranında artarak 125,3 milyar TL’ye yükseldiğini gördük. Bu sene Kasım ayı itibariyle konut kredilerinin Nisan ayına kıyasla yüzde 9,4 arttığına, Aralık ayının 3. haftasının sonu itibariyle de yüzde 10,7’ye yükseldiğine tanık olduk. Sene sonunda yaşanan bu hareketlilik, 2014 yılında beklediğimiz kadar kötü bir tablo ile karşı karşıya kalmamamıza olanak tanıdı” dedi.

İpotekli konut satışları Kasım Ayı’nda Nisan Ayı’na nazaran yüzde 46,9 arttı

Merkez Bankası’nın sene başından başlayarak izlediği yüksek faiz politikasının, konut geliştiricilerinin müşterilerine senetli ev kredisi açmasına neden olduğunu vurgulayan Şahinkaya, ödenecek miktar ve süre bakımından bu sistemin banka kredisine rakip olamadığını söyledi. Şahinkaya, Merkez Bankası’nın 2014 yılı Nisan ayından sonra konut kredisi faiz oranlarını azar azar düşürmeye başlaması ile beraber, ipotekli konut satışlarının da Nisan ayına nazaran Ekim ayında yüzde 57,5 artış gösterdiğini belirtti.

Tasfiye olunacak krediler yüzde 37,2 arttı

İnşaat sektörüne kullandırılan kredilerin toplam krediler içindeki payının 2013 Kasım ayı itibariyle yüzde 10,5, 2014 yılının aynı ayı itibariyle yüzde 11,2’ye yükseldiğini belirten Şahinkaya, tasfiye olunacak krediler miktarının ise ne yazık ki yüzde 37,2 oranında arttığını vurguladı.

2014’te Türkiye ekonomisi frene bastı, gayrimenkul sektörü koşmayı bıraktı

Son olarak Türkiye ekonomisinin ve ekonominin lokomotiflerinden gayrimenkul sektörünün 2014 yılını genel olarak nasıl geçirdiğine de değinen Şahinkaya; “Türkiye’nin 2013 yılında yıldızı parlasa da bu yükseliş trendini ancak 2014 yılının ilk çeyreğine kadar sürdürme fırsatı bulabildi. 2013 yılını yüzde 4,1 büyüme ile kapatan Türkiye’de 2014 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüme yakalandıktan sonra, yaşanan jeopolitik gelişmeler ve küresel ekonomik krizin etkileri ile büyüme aniden hız kesti ve yılın ikinci çeyreğini yüzde 2,5 ile kapatırken 3. çeyreğini yüzde 1,8 ile kapatabildi. Bu dalgalanmalar ise en başta pamuk ipliğine bağlı inşaat sektörünü etkiledi.

2013 yılında yaşanan ekonomik ılımlı hava sayesinde Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmüş ve bu politika ile beraber inşaat sektörü de hareketlilik kazanmıştı. Sektör, 2013 yılının 3. çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasıladan bile fazla büyüyerek yüzde 8,5 büyüme rakamını yakalamıştı. Bu arada ekonomimiz komşu ülkelerde yaşanan politik gelişmelere ve global krizin etkilerine daha fazla tepkisiz kalamadı ve 2014 yılının ilk çeyreğinde yüzde 5,2 büyüyen inşaat sektörü, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,7 ve üçüncü çeyreğinde ise sadece yüzde 1 büyüyebildi.

Her gelişen ekonomide olduğu gibi Türkiye ekonomisi de bazen kırılganlaşıyor ve dalgalanmalar olabiliyor. 2013 yılında 2014 yılı için tahminimiz; gayrimenkul sektöründe bir süre durgunluk yaşanabileceği şeklindeydi. Şimdi en iyi ihtimalle bu durgunluğun 2015 yıl ortalarına kadar bir süre daha devam edeceğini beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2018de-konut-kredilerinin-gsyhdeki-orani-10-seviyelerini-gececek_127916.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!