Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'2018'de Türkiye'ye 2020'de Avrupa'ya Ulaşacak'

Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sefcovic, Azerbaycan doğalgazının 2018'de Türkiye'ye, 2020'de ise Avrupa'ya ulaşmasını arzu ettiklerini ve bunu başaracaklarını bildirdi.

yapi.com.tr/AA
'2018'de Türkiye'ye 2020'de Avrupa'ya Ulaşacak'

Bakü'de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 3. Bakanlar Toplantısı'nın ardından, yetkililer bir basın toplantısı düzenledi.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev, toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik krizlerin yaşandığı bir ortamda Güney Gaz Koridoru gibi bir projenin gerçekleştirilmesi için büyük çabaların gerektiğini belirtti.

Tüm ilgili ülkelerin çabalarını birleştirmesi gerektiğini vurgulayan Aliyev, Güney Gaz Koridoru'nu genişletmeyi düşündüklerini, Iyon-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı'nın ortağı ülkelerinin de bu nedenle bugün Bakü'de bulunduğunu aktardı.

Projenin gerçekleştirilmesi için önem arzeden konuların birinin finans konusu olduğunu belirten Aliyev, Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası gibi kurumların projeye finansal destek sağlayacağını kaydetti.

"Bütün ülkelere büyük fayda getirecek"

Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic ise Güney Gaz Koridoru'nun güzergahındaki bütün ülkelere büyük fayda getireceğini vurguladı.

Projenin bir ayağı olan Trans Adriyatik Boru Hattı'nda (TAP) bazı gecikmelerin yaşandığını, bunun da hoşnutsuzluk oluşturduğunu anlatan Sefcovic, "Bu hoşnutsuzluğu İtalya hükümetine ilettik. Güney Gaz Koridoru tüm katılımcılar ve özellikle İtalya için de önemli bir proje. Çünkü doğalgaz Avrupa'da ilk olarak İtalya'ya ulaşacak. Doğalgazın 2018'de Türkiye'ye, 2020'de ise Avrupa'ya ulaşmasını arzu ediyoruz ve bunu başaracağız." diye konuştu.

Toplantıda, Türkiye'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak temsil etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2018de-turkiyeye-2020de-avrupaya-ulasacak_156435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!