Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2019'da Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Yapılacak?

Konut kredisi kullanıp da kendilerinden ne için tahsil edildiği bilinmeyen dosya masraflarının iadesi talep edilebiliyor. Peki, 2019'da konut kredisi dosya masrafı iadesi nasıl yapılacak?

yapi.com.tr
2019'da Konut Kredisi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Yapılacak?

Konut ve ihtiyaç kredisi gibi bireysel kredi kullanılan tüketiciler, ne için ödediklerini bilmedikleri dosya masraflarının iadesini talep edebiliyor. Dosya masrafının iadesi için öncelikle, bankaya bir dilekçe ile başvuruda bulunuyor. Bu dilekçe ile, kullanılan tüm kredilerin sözleşmelerini, ödeme planı ve ödeme dekontlarını, kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesi mail veya adrese posta yoluyla verilmesi isteniyor.

Kullanılan kredilere ilişkin olarak on yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile derhal iadesini, aksi taktirde alacağın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankadan tahsil etmek üzere yasal yollara başvurulacağı bildiriliyor.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; yapılan bu isteme bankanın olumsuz olarak dönmesi durumunda, tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemelerine müracaat ediliyor.

Konut kredisi dosya masrafı iadesi için hangi kuruma başvurulması gerektiği kesilen masrafın miktarına göre belirleniyor. Peki, 2019'da konut kredisi dosya masrafı iadesi nasıl yapılacak? Kimler nereye müracaat edecek?

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68 inci ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6 ncı Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ gereğince 2019 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri:

a) 5 bin 650 (beşbinaltıyüzelli) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri,

b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 5 bin 650 (beşbinaltıyüzelli) Türk Lirası ile 8.480 (sekizbindörtyüzseksen) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 8 bin 480 (sekizbindörtyüzseksen) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri,

ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 5 bin 650 (beşbinaltıyüzelli) Türk Lirası ile 8.480 (sekizbindörtyüzseksen) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.

2019'da iade için kimler nereye müracaat edecek?
Dolayısı ile dosya masrafınız 5 bin 650 liranın altındaysa İlçe Tüketici Hakem Heyetine, Büyükşehir statüsünde olan illerdeyseniz ve masrafınız 5 bin 650 lira ile 8 bin 480 lira arasındaysa İl Tüketici Hakem Heyetine, Büyükşehir statüsünde olmayan illerde masrafınız 8 bin 480 liranın altındaysa İl Tüketici Hakem Heyetlerine, Büyükşehir statüsünde olmayan illerde masrafınız 5 bin 650 lira ile 8 bin 480 lira arasındaysa İl Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edebilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2019da-konut-kredisi-dosya-masrafi-iadesi-nasil-yapilacak_169527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!