Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ankara Metrosunun Araçları...

2023’e Kadar Önümüzde 450 Milyar Dolar Gerektiren 100 Proje Var, Kaynak Arıyoruz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2023 yılına kadar 450 milyar dolar yatırım gerektiren 100 proje bulunduğunu, bunların bütçe imkanlarıyla yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Yıldırım, “Mega projeleri alternatif finans kaynakları ile hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Hürriyet Gazetesi
2023’e Kadar Önümüzde 450 Milyar Dolar Gerektiren 100 Proje Var, Kaynak Arıyoruz

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2023 yılına kadar 450 milyar dolar yatırım gerektiren 100 proje bulunduğunu, bunların bütçe imkanlarıyla yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Yıldırım, “Mega projeleri alternatif finans kaynakları ile hayata geçirmek istiyoruz” dedi. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle buluşan Yıldırım, Çanakkale’de inşa edilecek köprü gibi 12-13 Yap-İşlet-Devret (YİD) modelli proje bulunduğunu belirtti.

Yabancılardan rağbet var

Yıldırım şunları söyledi: “Finans maliyetinin çok ucuzladığı, bu nedenle de YİD projelerine uluslararası finans kuruluşlarının çok ciddi rağbet gösterdiği bilgileri geliyor. Biz bunu değerlendirmek ve büyük mega projeleri alternatif finans kaynakları ile hayata geçirmek istiyoruz. Türkiye’de alternatif finans kollarını kullanarak üreten tecrübe birikimi en fazla olan bakanlık bizimki, projeleri gerçekleştirmek bize düşer.”

Üçüncü köprüye ÇED

Yıldırım, İstanbul Boğazı’na inşa edilecek üçüncü köprüye ilişkin de “Üçüncü Köprü Projesi, Çevre Etki Değerlendirmeye (ÇED) tabi olmamasına rağmen, ÇED çalışmasının yapılmasının da doğru olacağı, bu kayıtla yapılmasının uygun olacağı şeklinde bir görüş ortaya çıktı. Köprünün ve bağlantı yollarının yapımı ile ilgili kararlığımızda bir değişiklik yok. Köprü ile yerli konsorsiyumlar, Çinliler, Koreliler, Avrupa firmaları ve Atlantik ötesi firmalar ilgileniyor. Etlik kuzu, közde belli olur. Herkes marifetini gösterecek, uygun olanı seçeceğiz. Bütçeden para harcamak yok. Piyasadaki paraları kullanacağız” dedi.

Yıldırım, Ankara Metrosu’nu bakanlığın inşa etmesi için de bir düzenleme yapılacağını hatırlattı ve “Belediyeler başlıyor sona erdiremiyorlar. Ankara Metrosu için YİD değil, mevcut hali ne ise onu yapacağız. Belediye ile görüşüyoruz” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/2023e-kadar-onumuzde-450-milyar-dolar-gerektiren-100-proje-var-kaynak-ariyoruz_76171.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!