Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

23.59’da Esneme Sinyali

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 4 Haziran’da yürürlüğe giren, eğlence merkezlerinde müzik sesinin saat 23.59 itibariyle kapatılmasını içeren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde “esneme sinyali” verildi. Muğla Çevre ve Orman İl Müdürü Kamil Karakaya, bölgesel bir düzenlemeye gidilerek turizm kentlerinde müzik kapanış

Milliyet Gazetesi
23.59’da Esneme Sinyali

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 4 Haziran’da yürürlüğe giren, eğlence merkezlerinde müzik sesinin saat 23.59 itibariyle kapatılmasını içeren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde “esneme sinyali” verildi. Muğla Çevre ve Orman İl Müdürü Kamil Karakaya, bölgesel bir düzenlemeye gidilerek turizm kentlerinde müzik kapanış saatini ileriye alabileceklerini, bu konuda bakanlığa da bir yazı yolladıklarını söyledi.

Özellikle turizm bölgelerindeki işletmecilerden sert tepki gören ve Bakanlar Kurulu’nda da görüş ayrılığına yol açan uygulamayla ilgili bir değerlendirme yapan Muğla Çevre ve Orman İl Müdürü Kamil Karakaya, bölgesel bir düzenlemeye gidilip müzik kapanış saatinin uzatılabileceğini müjdeledi.

Karakaya, DHA muhabirine yaptığı açıklamada özetle şunları kaydetti:

‘Desibeli denetliyoruz’

“4 Haziran 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte 23.59 uygulamasından bahsedilmiyor. Bununla ilgili Başbakanlık tarafından genelge hazırlığı içinde olunduğunu öğrendik. Biz saat 23.59 uygulamasıyla ilgili herhangi bir denetim yapmadık, ceza kesmedik. Ancak desibel aşımından kaynaklanan gürültü denetimlerimizi yapıyoruz. Bu denetimlerde Bodrum’da 3 işletmeye toplam 110 bin lira para cezası kesildi. Bu ceza 23.59 uygulamasıyla ilgili değil. Saat 02.10’da 27 desibeli aştıkları için kesildi. Biz turizmcilerle toplantılar yaparak onları bilgilendiriyoruz.

Sözkonusu yönetmeliğe dayanarak hazırlanan genelgede, Mahalli Çevre Kurulu’nun eğlence mekanlarındaki müzik sesiyle ilgili belirleyici olabileceği yönünde ibare var. Buna göre, bölgesel uygulama yapılabileceği belirtiliyor. Turizm bölgelerinde 23.59 uygulamasında esneklik yapabiliriz. Hastane, huzurevi ve ev gibi yerleşim alanlarına uzak olan bölgelerde bu uygulamayı ileriki bir saate çekebiliriz. Bu gibi yerlerde ise perdeleme sistemi yapılabilir.”  

http://www.yapi.com.tr/haberler/23-59da-esneme-sinyali_80967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!