Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2300 Yıl Sonra Tekrar Hayat Buluyor

Kaş'ta bulunan Likya Uygarlığı'nın başkenti Antik Patara Kenti'ndeki milattan önce 2. Yüzyıl'dan kalma ilk demokratik meclis binası, 1455 kişi kapasiteli. Milattan sonra 4. Yüzyıla kadar kullanıldığı bilinen yapının restorasyonu için TBMM tarafından 5 milyon TL ödenek ayrıldı. Yapının restorasyonunun tamamlanmasının ardından dünya parlamento

Haber Türk
2300 Yıl Sonra Tekrar Hayat Buluyor

Dünyanın ilk demokratik meclis binası Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'nde bulunan dünyanın ilk demokratik meclis binasının restorasyonu sürüyor. Patara Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Patara ören yerinde bulunan Likya Birliği Meclis Binası'nın Kültür ve Turizm Bakanlığınca TBMM'ye devredildiğini anımsattı.

Restorasyon çalışmalarının TBMM Başkanlığı koordinasyonunda sürdürüldüğünü belirten Işık, şu anda birinci etap restorasyon ve acil statik önlemlere yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Yapının Türkiye'nin en büyük kültür varlıklarından biri olduğuna işaret eden Işık, restorasyonun tamamlanmasının ardından dünya parlamento başkanlarının burada bir araya geleceğini ifade etti.

Kaş'ta bulunan Likya Uygarlığı'nın başkenti Antik Patara Kenti'ndeki milattan önce 2. Yüzyıl'dan kalma ilk demokratik meclis binası, 1455 kişi kapasiteli. Milattan sonra 4. Yüzyıla kadar kullanıldığı bilinen yapının restorasyonu için TBMM tarafından 5 milyon TL ödenek ayrıldı. Yapının restorasyonunun tamamlanmasının ardından dünya parlamento başkanları TBMM Başkanlığı ev sahipliğinde burada bir araya gelecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2300-yil-sonra-tekrar-hayat-buluyor_71348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!