Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

24 Milyarlık İhaleyi Mahkeme İptal Etti

Mahkeme, yeni Ankara Adalet Sarayı’nın 24 milyar TL’lik ihalesini iptal etti. Kararda, pazarlık usulü yönetimi ile düzenlenen ihalelerde rekabetin sağlanmadığına dikkat çekildi.

yapi.com.tr
24 Milyarlık İhaleyi Mahkeme İptal Etti (Fotoğraf: AA)

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ankara Yenimahalle’deki eski yerleşkesi, özel bir protokol ile 30 Ekim 2019 tarihinde Adalet Bakanlığı’na devredilmişti. Yerleşkeye Ankara Adliyesi’nin yeni binasının inşa edileceği ve mevcut adliye binasının ise yıkılacağı açıklanmıştı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Ankara Adalet Sarayı Yapım İşi” adı altında ihale düzenledi. “Pazarlıkusulüyle gerçekleştirilen iİhale 23 milyar 998 milyon TL gibi bir rekor bedelle Rönesans Holding’e bağlı Rec Uluslararası İnşaat Şirketi’ne verildi. MTY İnşaat Mimarlık Turizm ve Ticaret Limited Şirketi ise dev ihaleyi yargıya taşıdı. Ankara 7. İdare Mahkemesi 30 Nisan’da ihalenin iptaline kadar verdi.

Mahkeme heyetinde yer alan hakimlerin oy birliğiyle verdiği kararda, “Dava konusu ihalenin istisnai bir yöntem olan pazarlık usulü ile yapılması için yeterli gerekçelerin ortaya konulmadığı, kamu ihalelerinde ihtiyaçların en iyi şekilde, uygun şartlarla ve zamanında karşılanabilmesi için açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu yararı açısından gerekli olduğu, bu anlamda 4734 sayılı Kanun’un 21/B maddesinde öngörülen şartların gerçekleşmediği sonucuna varıldığından dava konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/24-milyarlik-ihaleyi-mahkeme-iptal-etti_204966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!